Posadzili 50 drzew miododajnych

reklama

24 października 2019 r. seniorzy oraz młodzież z terenu Gminy Dębica posadzili 50 sztuk sadzonek drzew miododajnych. Zadanie pn. „Sadzenie drzew miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim” zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i koordynowany przez Gminę Dębica. Prowadzona akcja sadzenia drzew miododajnych cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Grupa seniorów w miejscowościach: Zawada, Nagawczyna, Kochanówka i Pustków aktywnie uczestniczyła w akcji sadzenia drzew wybierając miejsca głównie w centrum wsi. Natomiast uczniowie w Pustyni dokonali nasadzeń na placu szkolnym.

Sadzenie drzew przyjaznych pszczołom, czyli dających im pokarm: nektar i pyłek przyczyniło się do zwiększanie lokalnej bazy pokarmowej dla pszczół oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej seniorów, dorosłych, młodzieży i dzieci.

Podczas rozmowy z osobami zainteresowanymi okazało się, że jest jeszcze większe zapotrzebowanie na sadzonki drzew i krzewów stąd uważa się, że będzie to zachęta również dla mieszkańców innych miejscowości Gminy Dębica, do nasadzeń nie tylko estetycznych ale także pożytecznych dla pszczół.

Głównym celem akcji jest kształtowanie nawyków kultury ekologicznej i poszerzenie wiadomości o ekosystemie. Sadzenie drzew miododajnych przyczyni się do stworzenia i poprawy warunków bytowania pszczół i owadów zapylających, które są fundamentem naszego ekosystemu. Bez ich zapylania rośliny nie mają jak kwitnąć i wydawać plonów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję!

Zdjęcia: Klub Seniora Zawada

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/posadzili-50-drzew-miododajnych-1213.html