Pomoc dla uchodźców – WAŻNE INFORMACJE

Pierwsi uchodźcy znaleźli schronienie w naszej gminie. W najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych osób, które będą uciekać z Ukrainy przed wojną. W związku z tym, dziś w Domu Kultury w Pilźnie zorganizowano spotkanie informacyjne poświęcone m.in. koordynacji działań związanych z pomocą dla uchodźców. Najważniejsze informacje:

Gmina Pilzno uruchomiła formularz dla osób, które chcą i mogą zapewnić tymczasowe schronienie dla uchodźców. Pamiętajmy, że dziś trudno określić, jak długo taka sytuacja potrwa. Może to być dłuższy okres.

W formularzu można też zadeklarować pomoc materialną. W uwagach można zamieścić dodatkowe informacje.

Formularz jest dostępny tutaj: kliknij, aby wypełnić formularz

W sprawach związanych z informacją oraz pomocą dla uchodźców, prosimy o kontakt pod nr 14 680 77 39 (w godzinach 7.30 – 15.30), w sprawach nagłych i nie cierpiących zwłoki  prosimy o kontakt pod nr 505 493 569.

Bardzo prosimy osoby z gminy Pilzno, które już przyjęły uchodźców o zgłoszenie ich w Miejskim Ośrodku Opieki Społecznej w Pilźnie. Pomoże nam to dotrzeć z bezpośrednią pomocą do osób, które znalazły schronienie na terenie naszej gminy. To ważne chociażby w kontekście zapewnienia edukacji dzieciom z Ukrainy.

Bardzo prosimy też o wcześniejszy kontakt osoby, które zamierzają sprowadzić uchodźców, aby odpowiednią pomoc przygotować z wyprzedzeniem.

Pamiętajmy, że uciekający z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Wkrótce na Facebooku powstanie specjalna grupa, na której zamieszczać będziemy informacje o tym, co konkretnie potrzebują osoby, które znalazły schronienie na naszym terenie.

Aktualnie przepełnione są magazyny na dary, występują też problemy z dostarczaniem ich na Ukrainę. Dlatego na chwilę obecną będziemy koncentrować się na zbiórkach dla konkretnych osób, które do nas dotrą oraz dla rodzin, które udzielą im wsparcia.

Dary zebrane podczas lokalnych zbiórek (można kontaktować się z sołtysami, radnymi, jednostkami OSP, KGW, w Pilźnie przewidziano zbiórkę w siedzibie Hetmana) w poszczególnych miejscowościach będą zinwentaryzowane i zmagazynowane na „Sokole”. Następnie będziemy je rozdzielać według zapotrzebowania.

Lista produktów, rzeczy, środków, które będziemy gromadzić:

Odzież i okrycie

koce zwykłe i termiczne
śpiwory
podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
materace
pościel
kołdry i poduszki
Środki higieny i czystości

płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło/szampon
dezodoranty
pasta do zębów
grzebienie
nowa bielizna damska, dziecięca, męska
podpaski
pieluchy dla dzieci
pieluchy dla dorosłych
papier toaletowy i ręczniki papierowe
ręczniki
chusteczki nawilżające
chemia gospodarcza (proszki, płyny do płukania, płyny do mycia naczyń i podłogi)
Żywność

woda mineralna, soki dla dzieci
żywność do szybkiego przygotowania (instant)
żywność długoterminowa (posiłki w słoikach)
batony (w tym enegetyczne)
konserwy (mięsne, rybne i pasztety)
makarony, ryże, kasze, płatki, mąka, cukier, sól
kawa i herbata
oleje, oliwa
budynie i kisiele
dżemy
koncentraty pomidorowe
herbatniki
mleko dla niemowląt
Ubrania

Będziemy organizować zbiórki dla konkretnych osób, według potrzeb, zgodnie z rozmiarami odzieży i obuwia.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy: ua.gov.pl

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/node/590