Póki nie jest za późno…

Projekt

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. ks Jana Twardowskiego w Dębicy: Gabriela Bal, Daria Gumulak, Kinga Szlachta i Weronika Pych z klasy II Dg nagrały film dokumentalny "Bitwa Pszczyńska – prawdziwa historia". Inicjatywa jest związana z udziałem w konkursie na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno” organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

– Film powstał z myślą, by wziąć udział w konkursie ogólnopolskim, ale nasz sposób myślenia uległ zmianie w trakcie działania i wspólnej pracy. Przyznajemy, same nie dałybyśmy rady. Spotkałyśmy wspaniałych ludzi przy realizacji tego projektu .Pomoc, którą otrzymałyśmy jest wielka i piękna. Dziękujemy. Teraz już wiemy, po co żyjemy – tłumaczą uczennice.

Licealistki przeprowadziły wywiad z kpt. Bronisławem Ćwikiem, ostatnim żołnierzem Placówki AK Korzeniów „Kartacz”, wchodzącej w skład Obwodu Dębica. Usłyszały również historię płka Zdzisława Baszaka, który jest ostatnim żyjącym uczestnikiem wojny obronnej Polski w Małopolsce – żołnierzem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz uczestnikiem najbardziej spektakularnej akcji przerzutowej w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego, tj. słynnej operacji „Most III”.

Film został objęty patronatem honorowym Prezesa ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy- Macieja Małozięcia. W realizacji projektu uczennicom pomogła Grupa Rekonstrukcji Historycznej im.  Wojciecha Lisa z Mielca na czele z Januszem i Piotrem Szalwa.

Pomocy udzielili również uczniowie innych dębickich szkół: Arkadiusz Świętoń, Kacper Machala, Marcelina Berek (Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego), Szymon Podraza (Zespół Szkół Zawodowych nr 1), Tymoteusz Bukowski (Szkoła Podstawowa nr 9) oraz Maksymilian Czaja i Sebastian Kumięga. Zachęcamy do obejrzenia i polubienia filmu oraz do udostępnienia: https://www.youtube.com/watch?v=qR5ZHoRaU1w

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/node/244