Niewypowiedziana historia… Getto dębickie

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. ks Jana Twardowskiego w Dębicy: Gabriela Bal, Daria Gumulak, Kinga Szlachta i Oliwia Żołądź z klasy III Dg, w związku z udziałem w konkursie na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno” organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, nagrały film dokumentalny pt. „Niewypowiedziana historia – getto dębickie”. W realizacji projektu uczennicom pomogli: Ireneusz Socha, Maciej Małozięć, natomiast opiekę nad projektem sprawował Mariusz Wiech.

Pomocy udzielili również: Wiktoria Bigus, Jan Świętoń, Szymon Podraza, Sebastian Kumiega, Emilia Gawlik, Kinga Bryg oraz rodziny osób zaangażowanych w film.

– Dlaczego wybrałyśmy temat getta dębickiego? Można pomyśleć, że nie warto wracać do tematów, które są naprawdę ciężkie. Jednak zdecydowałyśmy, że warto krzepić w sercach historię, gdyż to ona kształtuje każdy naród. W krótkim filmie przedstawiamy losy osób, o których nie pamiętamy na co dzień, przez co dobitnie krzyczymy, bo historia getta dębickiego jest niewypowiedziana… Zachęcamy do obejrzenia i polubienia filmu oraz do udostępnienia innym – mówią autorki.

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/node/628