Dębiczanie pamiętają o likwidacji żydowskiego getta

Pamięć o likwidacji żydowskiego getta w Dębicy jest wciąż żywa. Obchodzona wczoraj 79. rocznica tego wydarzenia została uczczona przez władze Miasta Dębica, samorządowców z województwa, powiatu oraz gminy Dębica, przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, a także mieszkańców.

Pierwszym przystankiem pochodu była zbiorowa mogiła na Wolicy, upamiętniająca ponad 570 zamordowanych przez nazistów Żydów z terenów ziemi dębickiej. Kwiaty i znicze złożono również na Placu Mikołajkowów. Złożono w ten sposób hołd Mikołajkowom, którzy w czasie wojny uratowali przed śmiercią trzynastoosobową rodzinę Reichów. Jednak zdecydowana większość nie miała tyle szczęścia. Podczas okupacji życie straciło około trzy tysiące mieszkańców ziemi dębickiej pochodzenia żydowskiego.

 

Za rok obchodzona będzie 80. rocznica likwidacji getta. Z tej okazji, jak zapowiada burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, w ramach Szlaku Dziejów Miasta Dębicy utworzona zostanie „Ścieżka żydowska”. Ma ona uhonorować żydowską społeczność miasta i  podtrzymywać pamięć o tragicznych losach tej zbiorowości.