Pilźnianie uczcili 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego koncertem „Przysięgali na Orła i na Krzyż…”

Mimo iż rocznica wybuchu powstania warszawskiego przypada dzisiaj, mieszkańcy Gminy Pilzno już wczoraj uczcili pamięć poległych. Podczas koncertu „Przysięgali na Orła i na Krzyż…” wspominano Powstańców Warszawskich i żołnierzy Akcji „Burza” Obwodu Dębickiego. Oprócz znanych melodii powstańczych  i partyzanckich, mieszkańcy zgromadzeni w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie usłyszeli również wspomnienia oraz notatki historyczne dotyczące czasów II wojny światowej.

Podczas wydarzenia można było także obejrzeć ekspozycję uzbrojenia oraz umundurowania wojskowego z czasów II wojny światowej przygotowaną przez tarnowską Sekcję Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty. Podobny koncert to nowość w naszym regionie.

Na scenie zaprezentowali się soliści zespołu „Uniwersalni” działającego przy Domu Kultury w Pilźnie, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilźnie oraz dzieci i młodzież.

Mieszkańcom bardzo spodobała się nowa forma podtrzymywania pamięci o powstańcach i partyzantach. W związku z tym, ci, którzy nie zdążyli obejrzeć występów nie muszą się martwić – podobne wydarzenie prawdopodobnie odbędzie się również w przyszłym roku.

Powstanie warszawskie było częścią akcji „Burza”, która rozpoczęła się na terenie okręgu krakowskiego 26 lipca 1944 roku. Brali w niej udział również żołnierze z obwodu dębickiego. Podczas koncertu wielokrotnie podkreślano, że szczególnie ważna jest pamięć o poległych związanych z naszym regionem. Jednym z nich był Józef Szczepański ps. „Ziutek” – poeta i żołnierz.

Na wydarzenie zaprosili: Miasto i Gmina Pilzno, a także Dom Kultury w Pilźnie przy współpracy z Muzeum Regionalnym.