Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej Zagra na Kałużówce

Tegoroczne obchody 78. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce, które odbędą się w niedzielę 28 sierpnia 2022 r., uświetni swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Orkiestra nawiązuje do tradycji Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz do folkloru Podhala. Formacja jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Wielokrotnie występowała na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt CD z muzyka klasyczną, regionalną i rozrywkową. Szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu. W rytm różnorodnej muzyki zespół orkiestry tworzy oryginalne figury i układy. Orkiestra Reprezentacyjna SG jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie – „zbyrcoki”, góralska ciupaga w ręku tamburmajora). Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej godnie reprezentuje Rzeczpospolitą Polską na arenie międzynarodowej.
Już dzisiaj zapraszamy na obchody 78. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce 28 SIERPNIA 2022. Organizatorami uroczystości rocznicowych na Kałużówce są:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy, Parafia Wniebowzięcia NMP w Gumniskach, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Powiat Dębicki, Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Miasto Dębica.
[Zdjęcia oraz informacje – materiały prasowe Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej]