78 rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbędą się 28 sierpnia. W programie oprócz mszy św. pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego, piknik historyczny oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Niedzielna uroczystość 28 sierpnia rozpocznie się mszą świętą na polanie Kałużówka o godz. 10:00. Będzie jej przewodniczył ks. Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. Na godz. 11:00 zaplanowany jest ceremoniał patriotyczny: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez zebrane delegacje kombatanckie i samorządowe. Później rozpocznie się piknik historyczny oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Zespół nawiązuje do sławnej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Orkiestra prezentowała się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych m.in. w Niemczech, Włoszech, Węgrzech, Norwegii, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych, a 28 sierpnia zagra dla mieszkańców powiatu dębickiego.

Zespół posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię. Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. Orkiestra Reprezentacyjna SG jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie – „zbyrcoki”, góralska ciupaga w ręku tamburmajora).

Do udziału w uroczystościach zapraszają: władze samorządowe Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta i Gminy Pilzno, Gminy Dębica, a także Nadleśnictwo Dębica, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

Tekst: debica.pl

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/78-rocznica-akcji-burza-i-bitwy-na-kaluzowce-2818.html