Obchody Zbrodni Katyńskiej – apel do rodzin pomordowanych

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w samo południe 13 kwietnia br., na Placu Mikołajkowów w Dębicy, odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

W tym roku mija 83. rocznica zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z Józefem Stalinem na czele, wiosną 1940 r. zamordowano co najmniej 21 857 osób. Polskich jeńców z Kozielska rozstrzelano i pochowano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie i pogrzebano w rejonie pobliskiej wsi Piatichatki, z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twer) i pochowano w Miednoje. Więźniów straconych na obszarze Ukrainy pogrzebano w Bykowni pod Kijowem, a zamordowanych na Białorusi – prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem.

Na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r. na Placu Mikołajkowów w Dębicy, w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

W tym roku, podczas uroczystości, organizatorzy planują przekazać członkom rodzin pomordowanych i upamiętnionych Dębami Katyńskimi w Dębicy, kule z ziemią pobraną z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu wraz z wygrawerowanym nazwiskiem krewnego, który został zamordowany w ramach Zbrodni Katyńskiej w kwietniu 1940 roku. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Rodzin Ofiar o zgłoszenie się do Wydziału Promocji Miasta Dębicy w celu potwierdzenia swojej obecności podczas uroczystości (nr tel.: 14 6838239, 14 6838233, mailowo: kontakt@umdebica.pl, osobiście: Urząd Miejski w Dębicy, ul. Ratuszowa 2, pok. 39).

Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Miasta Dębicy wraz z Partnerami: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Dębicy, Publiczną Szkołą Podstawową nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/obchody-zbrodni-katynskiej-apel-do-rodzin-pomordowanych/