Nowe wydanie książki o ppłk Ludwiku Marszałku już dostępne

Ludwik Marszałek wciąż żyje w pamięci dębiczan. „Zbroja” przeszedł do historii jako komendant dębickiego obwodu Armii Krajowej oraz kierownik wrocławskiego okręgu Wolność i Niezawisłość. Więcej o jego życiu i działalności można było dowiedzieć się w dębickiej bibliotece podczas spotkania z dr hab. Tomaszem Balbusem, autorem biografii podpułkownika. Nowe wydanie, poszerzone o nieznane wcześniej informacje i materiały, ukazało się w zeszłym roku.

W spotkaniu wzięli również udział członkowie rodziny Ludwika Marszałka.

Ludwik Marszałek został zdradzony, a następnie aresztowany i skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na karę śmierci. Wyrok wykonano 27 listopada 1948 roku we wrocławskim więzieniu. Wykład w bibliotece to jedno z wielu działań mających na celu podtrzymanie pamięci o podpułkowniku w naszym rejonie. Data spotkania miała wymiar symboliczny.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Miasto Dębica oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Już jutro o 19:00 w ramach cyklu “Rozmowy o książkach” realizowanego przez Przystanek Historia IPN odbędzie się dyskusja o publikacji “Podpułkownik Ludwik Marszałek Zbroja”. Wezmą w niej udział dr hab. Tomasz Balbus, prof. Tadeusz Wolsza, dr hab. Filip Musiał oraz Maciej Małozięć. Transmisję ze spotkania można będzie obejrzeć na kanale IPNTV w serwisie YouTube.