Miasto planuje pozyskać synagogę – Serwis informacyjny Miasta Dębica

06 listopada 2023

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

Jeszcze w tym roku samorząd Miasta Dębicy planuje pozyskać żydowską synagogę przy ulicy Krakowskiej w Dębicy. W tej sprawie władze miasta od dłuższego czasu prowadzą rozmowy z Zarządem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Budynek miałby służyć celom kulturalnym i byłby wykorzystywany przez miejskie instytucje kultury.

Synagoga przy ulicy Krakowskiej w Dębicy powstała w II połowie XVII w. W XVIII w., po częściowym zniszczeniu, została odnowiona. Budynek zyskał wówczas późnobarokowy wystrój. Wnętrze obiektu podzielone jest wielobocznymi filarami na dziewięć pól. Pod tynkiem kryje się historyczna polichromia. Po wielu przebudowach i remontach pierwotne cechy stylowe uległy zatarciu. Obiekt stanowi jeden z cenniejszych zabytków Dębicy i wpisany jest do rejestru zabytków.

Właścicielem synagogi jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, która z uwagi na brak środków nie jest w stanie zatroszczyć się o odpowiedni stan tego obiektu, który znajduje się w ścisłym centrum miasta.

W związku z pilną potrzebą ochrony zabytku, samorząd miasta planuje jeszcze w tym roku zakupić historyczny budynek synagogi w celu jego odrestaurowania i udostępnienia dla celów kulturalnych.

Budynek byłby wykorzystywany przez miejskie instytucje kultury; tj. Muzeum Regionalne, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Odnowienie budynku znacząco wpłynęłoby na estetykę centrum miasta, ochronę cennego zabytku, a jego udostępnienie poszerzyłoby ofertę kulturalną Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/miasto-planuje-pozyskac-synagoge/