Konsul Niemiec na otwarciu wystawy

Otwarcie wystawy czasowej "Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech" w Ekspozycja historyczno – dydaktyczna przy Górze Śmierci. Wystawa została stworzona przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych i Senatorów Krajów Związkowych w Niemczech. Przedstawia rolę niemieckiej policji w czasach nazizmu. Składa się z podświetlanych paneli z dodatkowymi wysuwanymi planszami z treściami przetłumaczonymi na język niemiecki i angielski.
Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem dr. Michaela Großa Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Wicewojewody Podkarpackiej Jolanty Sawickiej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – dr Mirosława Surdeja i dr Jacka Magdonia.
Marian Matkowski z Ekspozycji Historyczno-dydaktycznej przedstawił zarys historyczny poligonu i obozów pracy przymusowej, a także idee Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w ramach którego powstała w 2012 roku Ekspozycja Historyczno-dydaktyczna.
Konsul dr Michael Großn mówił o świadomości narodu niemieckiego o czarnej karcie swojej historii. Podkreślił wartość miejsc pamięci i edukacji takich jak Góra Śmierci, a także znaczenie celów ECPiP, które poprzez pamięć dba o pojednanie narodów, które dziś w zjednoczonej Europie wspólnie stają w obronie pokoju. Pani wojewoda w wymownym wystąpieniu podziękowała za obecność licznie zebranej młodzieży z okolicznych szkół, podkreślając jak ważna jest ich widza o historii tego miejsca w kontekście przyszłości naszego kraju, którą właśnie młodzi ludzie będą kształtować.
Po oficjalnym otwarciu wystawy delegacja udała się na Górę śmierci gdzie poznali tragiczną historię tego miejsca. Pod Pomnikiem pomordowanych oddali hołd ofiarom pustkowskiego obozu, złożyli wiązanki i znicze. Nie zabrakło wzajemnych gestów szacunku. Następnie Łucja Szumańska oprowadziła delegacje po ekspozycji stałej prezentującej dzieje poligonu i obozów pracy przymusowej w Pustkowie.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech". W ten piątek 12 maja z okazji NOCY MUZEÓW w godzinach 18.00-24.00 będzie można zwiedzać bezpłatnie. Zapraszamy!

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/konsul-niemiec-na-otwarciu-wystawy-3277.html