Fundacja Śnieżki uczy i uwrażliwia dzieci poprzez wolontariat

Za nami półmetek IV edycji projektu edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza”. Do końca lutego potrwają zajęcia, podczas których uczniowie poznają wolontariat, ale już teraz dzieci angażują się w działania na rzecz innych.

Plan zajęć w ramach projektu „Mały Świat Dużego Pieniądza” obfituje w przystępne dla uczniów tematy z zakresu ekonomii i praktyczne przykłady jej wykorzystania w codziennym życiu. Czwarte spotkanie w ramach projektu to zajęcia, które w praktyczny sposób uczą dzieci jak dużą wartość ma czas, który poświęcamy na działalność dobroczynną.

Gośćmi specjalnymi tych zajęć są wolontariusze działający na rzecz organizacji pożytku publicznego zlokalizowanych w województwie podkarpackim, m.in. w Dębicy, Rzeszowie i Tarnowie. W trakcie spotkań wolontariusze dzielą się z uczniami ideą wolontariatu oraz promują oddolną, bezinteresowną działalność na rzecz innych.

Pomoc innym rozwija…

Poprzez udział w zajęciach organizowanych przez Fundację uczniowie mogą dowiedzieć się, na czym dokładnie polega praca wolontariusza. Mają okazję przekonać się, że bycie wolontariuszem pozwala na zdobycie nowych, przydatnych kompetencji – zawodowych i społecznych –a także rozwija nowe pasje i zainteresowania. Uczniowie są też włączani w planowanie i tworzenie akcji pod okiem wolontariuszy, dzięki czemu uczą się, jak od początku do końca zorganizować zbiórkę charytatywną.

Zajęcia dotyczące wolontariatu cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Ich aktywna forma pozwala dzieciom wyrazić swoją kreatywność oraz zintegrować się w grupie rówieśniczej.I co ważne, faktycznie zachęca do pomagania innym – mówi Anna Mikrut, prezes Fundacji Śnieżki Twoja Szansa.

Najważniejszą częścią zajęć jest wykorzystanie zdobytej przez uczniów wiedzy w praktyce, czyli organizacja akcji pomocy na rzecz organizacji reprezentowanej przez wolontariusza.

W ramach akcji pod hasłem „Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi”, uczestnicy projektu zbierają m.in. środki opatrunkowe dla Hospicjum Domowego w Dębicy, kosmetyki i artykuły pielęgnacyjne dla podopiecznych Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie, artykuły szkolne i sportowe dla Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, wspierającego projekt na Madagaskarze. Tak jak w ubiegłych latach, akcja dotrze także do Fundacji Psi Azylek –Zwierzęta w Potrzebie. Uczniowie chcą obdarować psiaki dobrej jakości karmą, jak również akcesoriami, takimi jak smycze, szelki czy obroże.

…i uwrażliwia

Podczas realizacji zajęć uczniowie mają okazję spotkać się z osobami działającymi na rzeczróżnych instytucji, organizacji pozarządowych, poznać potrzeby ich podopiecznych, co daje konkretną wiedzę o problemach społecznych.Dzięki temu zdobywają swoje pierwsze doświadczenia, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy czy też działalności społecznej.

Zetknięcie się z wolontariatem rozwija jednak przede wszystkim wrażliwość na losy innych ludzi, w tym ze swojego najbliższego otoczenia.

Możliwość wprowadzania zmian w społeczności lokalnej to dla uczniów jedna z najlepszych motywacji do działań. Dzieci przekonują się, że mogą decydować o tym, co dzieje się blisko nich oraz uczą się empatii. Stają się też bardziej wrażliwe i pomocne wobec siebie nawzajem – mówi Anna Mikrut.

„Mały Świat Dużego Pieniądza” to autorski projekt edukacyjny realizowany od 2016 roku przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa przy wsparciu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Program jest adresowany do uczniów klas czwartych i ma za zadanie w przystępny sposób przybliżyć dzieciom podstawowe zagadnienia związane z ekonomią. Do udziału w tej edycji projektu zgłosiło się 20 szkół z Dębicy i okolic oraz z Gminy Pilzno. W zajęciach bierze udział około 400 dzieci z 24 klas.

 

Fundacja Śnieżki Twoja Szansa to organizacja pożytku publicznego powołana do życia w 2005 r. Jej fundatorem jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Fundacja działa głównie lokalnie (w Dębicy i okolicach), kierując swoje programy społeczne oraz wsparcie przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Kluczowymi obszarami aktywności Fundacji są: edukacja oraz ochrona zdrowia (w tym pomoc osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym).

Sztandarowym programem edukacyjnym Fundacji Śnieżki jest autorski projekt „Mały Świat Dużego Pieniądza”, który w przystępny sposób przybliża dzieciom podstawowe zagadnienia związane z finansami i ekonomią. Od 2016 r. w programie wzięło już udział ponad 1000 czwartoklasistów z kilkudziesięciu szkół podstawowych.

Więcej o Fundacji Śnieżki można przeczytać na stronie internetowej, gdzie publikowane są również raporty, które szczegółowo relacjonują działania zrealizowane przez Fundację, zasady gospodarowania darowiznami oraz poniesione koszty i wydatki: https://www.twojaszansa.org.pl