Festiwal Dębickie Korzenie rusza w najbliższą niedzielę – Serwis informacyjny Miasta Dębica

15 listopada 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Koncertem Cecyliańskim w wykonaniu Chóru Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” w Nowym Sączu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam. W ramach wydarzenia odbędzie się sześć koncertów oraz wykład wspomnieniowy. Wydarzenia odbywać się będą w różnych częściach Dębicy, a bezpłatne wejściówki można odebrać w Domu Kultury Mors.

W czasie sześciu festiwalowych dni wystąpią artyści m.in. z Polski, Kanady, Szwajcarii i Ukrainy. Zaprezentują oni zarówno muzykę Krzysztofa Pendereckiego, ale także: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henryka Wieniawskiego czy Ludwika van Beethovena.

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (20.11) Koncertem Cecyliańskim w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 17:00. Wystąpi Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” w Nowym Sączu oraz Mariusz Monczak.

Dzień później, na deskach Domu Kultury Śnieżka, o godz. 18:00 zaprezentuje się Kwartet Pandeia z muzyką Pendereckiego i Mozarta.

We wtorek nauczyciele, absolwenci i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zapraszają do auli szkoły na godz. 18:00. Odbędzie się tam koncert „W kręgu zadumy i nostalgii”.

Z kolei w środę 23 listopada, w 89. rocznicę urodzin prof. Pendereckiego odbędzie się koncert urodzinowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jadwigi o godz. 19:30.

Dzień później, 24 listopada o godz. 18:00, w DK Śnieżka odbędzie się koncert „De profundis” poświęcony pamięci byłych mieszkańców Dębicy pochodzenia żydowskiego.

W piątek Renata Żabicka i Jadwiga Kania zapraszają do auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na wykład pt. „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie koncert galowy „Dla pokoju – Solidarni z Ukrainą w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej. Odbędzie się on w sobotę (26.11) w Domu Kultury „Mors” o godz. 18:00.

Bezpłatne karty wstępu na koncerty oraz wykład można odebrać w Domu Kultury „Mors”.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

W gronie patronów medialnych znaleźli się: TVP Kultura, Radio Rzeszów, Radio VIA, Radio RDN Małopolska, Debica.tv, PTVR i Tygodnik Obserwator Lokalny.

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Fundacja Ars Activa, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Parafia pw. Świętej Jadwigi w Dębicy, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.

Źródło: https://debica.pl/festiwal-debickie-korzenie-rusza-w-najblizsza-niedziele/