Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego – Serwis informacyjny Miasta Dębica

08 listopada 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w ratuszu, władze Dębicy przedstawiły program i zaprosiły do udziału w Międzynarodowym Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam. W ramach siedmiodniowego festiwalu zaplanowano 6 koncertów z udziałem artystów m.in. z Polski, Kanady, Szwajcarii i Ukrainy oraz wspomnienie o urodzonym w Dębicy światowej sławy kompozytorze. Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Jak wyjaśniał zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć – Międzynarodowy Festiwal Dębickie Korzenie Krzysztof Penderecki in memoriam, to hołd dla działalności i twórczości profesora Krzysztofa Pendereckiego, ale to także „muzyczny pomnik” dla pokolenia dębiczan, wśród których Krzysztof Penderecki się wychowywał i wzrastał odnajdując misję swojego powołania oraz odkrywając swój talent.

 W konferencji, w formie zdalnej, wzięli udział przebywający w USA, Ewa Monczak, prezes Fundacji Ars Activa oraz dyrektor artystyczny festiwalu Mariusz Monczak, który jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wielu festiwali muzycznych w Polsce i w Kanadzie. Jako artysta występował w najbardziej renomowanych salach jak: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium Moskiewskim. Jako solista i kameralista występował z orkiestrami m.in. Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką, Sudecką, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Festiwal „Dębickie Korzenie” potrwa od 20 do 26 listopada, podczas których odbędzie się wykład wspomnieniowy oraz sześć koncertów w różnych częściach Dębicy, zarówno w miejskich domach kultury, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego, ale także w kościołach: pw. św. Jadwigi oraz Ducha Świętego.

PROGRAM FESTIWALU:
Niedziela, 20.11.2022, Kościół pw. Ducha Św. w Dębicy, 17:00
KONCERT CECYLIAŃSKI – Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” w Nowym Sączu

Poniedziałek, 21.11.2022, Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, 18:00
KONCERT KAMERALNY „PENDERECKI I MOZART” – Kwartet Pandeia            

Wtorek, 22.11.2022, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, 18:00
KONCERT „W kręgu zadumy i nostalgii” – Uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy

Środa, 23.11.2022, Kościół Parafialny pw. Św. Jadwigi w Dębicy, 19:30
KONCERT URODZINOWY – Orkiestra Kameralna Filharmonii Podkarpackiej              

Czwartek, 24.11.2022, Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, 18:00
KONCERT „DE PROFUNDIS” PAMIĘCI BYŁYCH MIESZKAŃCÓW DĘBICY POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO – Freylachs Ensemble

Piątek, 25.11.2022, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, 18:00
WYKŁAD „PENDERECKI – DĘBICA – MUSICA DOMESTICA” – Renata Żabicka oraz Jadwiga Kania

Sobota, 26.11.2022, Dom Kultury „MORS” w Dębicy, 18:00
KONCERT GALOWY „DLA POKOJU – SOLIDARNI Z UKRAINĄ” – Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Opery Narodowej

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam jest Miasto Dębica.

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Fundacja Ars Activa, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Parafia pw. Świętej Jadwigi w Dębicy, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.

Źródło: https://debica.pl/miedzynarodowy-festiwal-debickie-korzenie-pamieci-krzysztofa-pendereckiego/