Edukacyjna Sieć Antysmogowa: 1200 szkół otrzyma bezpłatne czujniki smogu.

 1200 szkół na 1700 aplikujących z całej Polski otrzyma bezpłatne czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Z Gminy Dębica zakwalifikowały się dwie szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy oraz Zespół Szkół w Latoszynie im. Jana z Latoszyna

„Niemal 1,7 tys. szkół z całej Polski wzięło udział w akcji zorganizowanej przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną – zapewniliśmy zestawy pomiarowe do badania jakości powietrza w szkołach. Zainstalujemy je teraz w 1,2 tys. placówek w całej Polsce jeszcze przed rozpoczęciem najbliższego sezonu smogowego” – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

Dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu placówki aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły. Dane będą także prezentowane na stronie esa.nask.pl.

„Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt unikalny na skalę europejską, który łączy dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i edukację cyfrową. Uczniowie z 1,2 tys. szkół będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym na budynkach placówek czujnikom. Będą również uczestniczyć w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej eduESA” – dodaje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na platformie eduESA nauczyciele znajdą scenariusze lekcji, materiały szkoleniowe i filmy. Otrzymają również zaproszenie na szkolenia i webinary, dzięki którym pogłębią swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza i poznają zadania, które czekają na nich w czasie realizacji projektu.

 

Żródło: Serwis Samorządowy PAP

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/edukacyjna-siec-antysmogowa–1200-szkol-otrzyma-bezplatne-czujniki-smogu-2791.html