Dzisiaj Światowy Dzień Roweru – zapraszamy na wycieczki po Gminie Dębica

reklama

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku. Ideą tego dnia jest promowanie roweru jako niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Inicjatorem święta był polski socjolog, prof. Leszek Sibilski, wykładowca Montgomery College w Stanach Zjednoczonych. Jako były kolarz torowy i członek młodzieżowej kadry Polski, chciał promować rower w wyjątkowy sposób. Wspólne wycieczki rowerowe z rodziną czy ze znajomymi, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Aby korzystanie z jednośladów było przyjemnością, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu.

Więc jeśli interesują Cię niezwykłe widoki, kolorowe pejzaże pól uprawnych, pomniki przyrody, niezliczona ilość kapliczek, ciekawa architektura starych i nowych kościołów, pałaców, krzyże na rozstajach dróg, chaty kryte strzechą i piękne nowoczesne domy, to nie zwlekaj i spróbuj przemierzyć rowerem nasze trasy, które opisane są tutaj – link

 

Historia roweru:

Historia roweru sięga końca XVIII wieku, kiedy to w 1790 roku Made de Sirvac zbudował pierwszy prototyp dwukołowca, którym jednak nie można było sterować. Oficjalnie za twórcę roweru uważa się Karla Draisa, niemieckiego wynalazcę, który w 1817 roku zbudował tzw. drezynę, czyli pierwowzór roweru.

Maszynę tą można było wprawiać w ruch poprzez odpychanie się nogami od ziemi. Miała ona również możliwość skręcania, poprzez obrotowy widelec przedni. Maksymalną prędkość jaką mogła osiągnąć drezyna wynosiła 15 km/h. Karl Drais studiował w Heidelbergu budownictwo, fizykę oraz rolnictwo i prócz roweru wynalazł także maszynkę do mielenia mięsa oraz maszynę do pisania. Od momentu wynalezienia drezyny, zmiany w budowie rowerów zachodziły bardzo dynamicznie. W 1884 roku John Stanley opracował pierwowzór współczesnego roweru. Rower ten miał m.in. koła równej wielkości, ramę bezpośrednio połączoną z widelcem. Nazwany był Rover, od czego wzięła się polska nazwa.

 

Ciekawostki:

 

Rekord prędkości w jeździe na rowerze poziomym po płaskiej nawierzchni wynosi 132,5 kilometra na godzinę. Wyższe prędkości były uzyskiwane albo na zjazdach, albo w specjalnie zabudowanych konstrukcjach, albo podczas jazdy w tunelu aerodynamicznym tworzonym przez samochód jadący przed rowerzystą.
Pierwsze rowery górskie zostały wypuszczone na rynek w 1978 roku.
Pneumatyczną oponę rowerową wynalazł w 1888 roku szkocki lekarz weterynarii John Boyd Dunlop. Lekarz zalecił jego dziewięcioletniemu synowi, aby ten jeździł dużo na rowerze. Jednocześnie zaznaczył, że kuracja odniosłaby większy skutek, gdyby udało się wyeliminować wstrząsy (do tej pory jeżdżono na pełnych, gumowych oponach).
Podczas pokonywania rowerem i samochodem takiego samego dystansu, auto zużyje dwukrotnie więcej tlenu. Energia którą zużyje rowerzysta, nie wystarczyłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na takim samym dystansie.
Około trzy godziny jazdy tygodniowo ograniczają ryzyko zawału serca o 50%.

Źródło: https://roweroweporady.pl/

 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/dzisiaj-swiatowy-dzien-roweru-zapraszamy-na-wycieczki-po-gminie-debica-1615.html