Dębiczanie pożegnali kapitana Bronisława Ćwika

W wieku 96 lat odszedł ważny dla naszego regionu świadek historii – ostatni żołnierz Armii Krajowej Obwodu Dębica. Kapitan Bronisław Ćwik zmarł 23 września, kilka dni po swoich urodzinach.

Pogrzeb zgromadził nie tylko rodzinę, ale również członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców Dębicy oraz władze miasta. Uroczystości odbyły się w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Mszy w kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy przewodniczył ks. Ryszard Piasecki.

Pamięć kapitana Bronisława Ćwika uczciła salwa honorowa. Na Starym Cmentarzu oddał ją 33. Batalion Piechoty Lekkiej. Nie zabrakło również pożegnania od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W jego imieniu przemowę wygłosił Maciej Małozięć – Prezes Środowiska 5. PSK AK w Dębicy.

Działalność kapitana Ćwika w strukturach konspiracyjnych rozpoczęła się w 1943 roku. Przyjmując pseudonim „Młotek” i „Bronek”, brał udział m.in. w akcjach sabotażowych w zakładach Samsonowicza w Dębicy. Jego walka o wolność nie zakończyła się po wojnie. Od 1980 roku działał jako członek NSZZ „Solidarność”, przez co został zmuszony do opuszczenia kraju i emigracji do USA. Do Polski powrócił w 1984 roku i przez kolejne cztery lata pracował w Zakładzie Energetycznym, a następnie znów wyjechał do stanów.

W latach 2000. ostatecznie osiedlił się w Polsce. Był zaangażowany w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy (Okręg ŚZŻAK Tarnów), a od 2008 pełnił funkcję skarbnika zarządu.