Dębickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Serwis informacyjny Miasta Dębica

16 lutego 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Koncert Andrzeja Kołakowskiego, uroczystości religijno-patriotyczne, Capstrzyk Strzelecki oraz konferencja poświęcona kobietom walczącym z reżimem komunistycznym, to odsłony tegorocznych dębickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Cykl wydarzeń upamiętniających „Niezłomnych” rozpocznie się koncertem Andrzeja Kołakowskiego w Domu Kultury Śnieżka w sobotę 25 lutego o godz. 16:00. Bezpłatne karty wstępu na muzyczne spotkanie można odebrać w DKiK „Śnieżka”.

Dzień później odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne. Rozpoczną się na Rynku o godz. 10:00. Nastąpi tam podniesienie flagi państwowej i złożenie kwiatów. Następnie uczestnicy przejdą do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie o godz. 10:30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na godz. 12:00 zaplanowano ceremoniał patriotyczny, modlitwę i złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowy w Dębicy.

Kolejną odsłoną dębickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie Capstrzyk Strzelecki, który odbędzie się w środę 1 marca, w dniu rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Na Cmentarzu Wojskowym o godz. 18:00 odbędzie się strzelecki apel pamięci, modlitwa oraz złożenie „świateł pamięci”.

Tydzień później, w środę 8 marca, w Dom Kultury i Kinie „Śnieżka” w Dębicy o godz. 11:00 odbędzie się konferencja „Szlachetne i Niezłomne. Kobiety w obronie niepodległości, prawdy i honoru”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy organizują wspólnie: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. PSK AK w Dębicy, Parafia pw. św. Jadwigi w Dębicy, Miasto Dębica, Powiat Dębicki, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Muzeum Regionalne w Dębicy, 33. Batalion Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Lazarowicza.

Źródło: https://debica.pl/debickie-obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych/