W środę, 5 sierpnia 2026 r., w ramach wakacyjnego cyklu „Czytanie pod chmurką” odbyły się wyjątkowe zajęcia pod hasłem „Spotkanie z dinozaurami – prehistoryczny świat”. Tego dnia najmłodsi uczestnicy wyruszyli w niezwykłą podróż miliony lat wstecz, do czasów, gdy Ziemią władały potężne dinozaury.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej lektury książek Rachel Bright i Chrisa Chattertona – „Zuchozaur” oraz „Tuptozaur”. Barwne historie stały się doskonałym wprowadzeniem do dalszej części zajęć i rozbudziły ciekawość dzieci dotyczącą prehistorycznych stworzeń.
Następnie uczestnicy mogli przenieść się do fascynującego świata dinozaurów za sprawą niezwykle realistycznej makiety Parku Jurajskiego. Do jej przygotowania wykorzystano figurki dinozaurów, naturalne rośliny, kamienie, piasek oraz inne elementy przyrody. Całość tworzyła wyjątkową scenerię przypominającą prawdziwy prehistoryczny krajobraz. Dodatkowym elementem były odgłosy dinozaurów, dzięki którym dzieci mogły poczuć się jak uczestnicy prawdziwej wyprawy do odległej epoki.
Podczas zajęć nie zabrakło również ciekawostek i informacji o życiu dinozaurów. Dzieci mogły z bliska obejrzeć i dotknąć ich modeli, poznawały nazwy poszczególnych gatunków oraz dowiadywały się, czym się żywiły, jak wyglądały i w jakich warunkach żyły miliony lat temu.
Ogromną frajdę sprawiło najmłodszym samodzielne tworzenie własnych miniaturowych Parków Jurajskich. Każde dziecko mogło zaprojektować własny prehistoryczny świat, rozwijając przy tym wyobraźnię, kreatywność i zdolności manualne. Sporo emocji wzbudziły również przygotowane jurajskie zadania matematyczne i logiczne, które pozwoliły połączyć naukę z dobrą zabawą.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także specjalna fotobudka z paszczą dinozaura wynurzającą się spośród winorośli. Była ona doskonałą okazją do wykonania pamiątkowych zdjęć i wywołała mnóstwo uśmiechów. W części plastycznej dzieci przygotowały natomiast własne piankowe dinozaury 3D.
Nie zabrakło również naukowych eksperymentów. Mali odkrywcy z zainteresowaniem obserwowali doświadczenie przedstawiające erupcję wulkanu, poznając w widowiskowy sposób zjawiska, które mogły towarzyszyć prehistorycznemu światu.
Kolejną atrakcją był specjalnie przygotowany kącik paleontologa. Dzieci wcieliły się w rolę prawdziwych badaczy, samodzielnie odkopywały z piasku szkielety dinozaurów, a następnie próbowały rozpoznać, do jakiego gatunku mogły należeć. Zadanie wymagało spostrzegawczości, cierpliwości i prawdziwego odkrywczego zapału.
Na zakończenie każdy uczestnik wykonał własne jajo dinozaura, z którego „wykluwał się” mały dinuś. Była to wyjątkowa pamiątka po pełnym wrażeń spotkaniu.








































