Dębickie Donny w różowych barwach zachęcały do badań mammograficznych

Lek. med. Magdalena Bizoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i lek. med. Bogusław Gawlik, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ZOZ Dębica wzięli udział w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa Donna Dębica”. Wystąpieniom prelegentów przysłuchiwali się uczniowie z dębickich szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiciele innych stowarzyszeń i zaproszeni goście, m.in. poseł Jan Warzecha, burmistrz Mariusz Szewczyk, wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko, dyrektor dębickiego szpitala Przemysław Wojtys oraz dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego Katarzyna Rokosz. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Twoje zdrowie jest potrzebne Tobie i Twoim bliskim”.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem na jaki chorują kobiety po skończeniu 50 lat. Co roczne badanie u ginekologa pozwalają nawet na bezobjawowe wykrycie zmian chorobowych – podkreślała lek. med. Magdalena Bizoń w referacie pod wymownym tytułem „Dlaczego powinnam regularnie badać się u ginekologa?”.

 

Lek. med. Bogusław Gawlik skupił się natomiast na przedstawieniu przyczyn, skutków i sposobów leczenia najczęstszych chorób ginekologicznych współczesnych kobiet. Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ZOZ Dębica został honorowym członkiem stowarzyszenia. W prezencie otrzymał różową muszkę. Kolor ten jest znakiem rozpoznawczym Dębickich Donn.

Głównym działaniem naszego stowarzyszenia jest propagowanie wiedzy na temat raka piersi u kobiet, szkolenie liderów, współpraca ze środowiskiem oraz wydawanie broszur i materiałów promocyjnych. Dążymy do tego, aby badania mammograficzne były finansowane przez NFZ od 40. roku życia, a nie jak to jest obecnie od 50. Chcemy również likwidacji górnego limitu wynoszącego 69 lat.  Każdego roku na świecie odnotowuje się ponad 1,6 mln nowych zachorowań na raka piersi – mówiła Anna Mazur, prezes „Europa Donna Dębica”.

 

Wszyscy uczestnicy konferencji w dębickim Urzędzie Miejskim otrzymali „Krótki przewodnik na temat europejskich wytycznych kontroli jakości badań przesiewowych i diagnostycznych w raku piersi” oraz „Paszport do Zdrowych Piersi” w którym umieszczone zostały m.in. informacje dotyczące profilaktyki i terapii hormonalnej.

Europa Donna – Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi jest społeczną organizacją pozarządową, którą tworzą zrzeszone grupy z całej Europy. Założycielem był prof. Umberto Veronesi. Stowarzyszenie „Europa Donna Dębica” powstało 5 października 1999 roku. Cztery lata później przystąpiło do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Polskie Forum Europa Donna”, w skład którego poza dębickim wchodzą stowarzyszenia z Legnicy, Nowego Sącza, Piły i Przemyśla.