Dębiccy bohaterowie w grze miejskiej – Serwis informacyjny Miasta Dębica

25 października 2023

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

Uczniowie z dziesięć szkół z miasta oraz gmin: Żyraków i Dębica wzięli udział w grze miejskiej „Zawalczmy o patriotyzm”. Przedsięwzięcie edukacyjne przygotowało Muzeum Regionalne w Dębicy w ramach projektu „Dziedzictwo Irredenty” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patrole 10 i 15-osobowe spotkały się na dębickim Rynku skąd wyruszyły w pięć stref działania z rozlokowanymi w nich punktami kontaktowym. Te związane były z ważnymi postaciami dębickiej historii, które szczególnie zapisały się w walce o niepodległość w I i II wojnie światowej.

Były także przygotowane zadania patrolowe i konspiracyjne polegające m.in. na zdobyciu potrzebnych informacji z różnych punktów w mieście, które umożliwiły ułożenie puzzli w kształcie „Polski Walczącej”.

Ostatnim zadaniem było wykonanie afiszu pn. „Zawalcz o patriotyzm”.

Najlepiej z zadaniem poradziły sobie drużyny ze Szkół Podstawowych nr 5, 10 oraz placówek oświatowych ze Stasiówki, Głobikowej i Pustyni.

– Nasza gra miejska miała edukować nie tylko uczestników szkolnych, ale także grupy wolontariuszy ze szkół średnich oraz młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei” z Dębicy, a także integrować wokół historii lokalnej środowiska: Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszenia im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, mówił Tomasz Czapla dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Rywalizacji przyglądał się Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy – Dziękuję organizatorom za przygotowanie ciekawej lekcji historii naszego regionu a młodzieży za to, że nie przestraszyła się pogody i znakomicie poradziła sobie z zadaniami – mówił wiceburmistrz.

Nagrody dla wszystkich uczestników przygotował Instytut Pamięci Narodowej, które wręczył Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddział IPN.

Gra miejska była finałem działań edukacyjnych realizowanych w oparciu o wystawę Dębica Walcząca 1939 – 1951, w całym cyklu wydarzeń ujętych w ramach projektu „Dziedzictwo Irredenty”. Zadanie jest dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wkład własny został zabezpieczony z budżetu Miasta Dębica.

Źródło: https://debica.pl/debiccy-bohaterowie-w-grze-miejskiej/