Dębica dla Ukrainy – akcja pomocy, stan na 28 lutego br. – Serwis informacyjny Miasta Dębica

28 lutego 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Od piątku prowadzone są zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Aktualnie (stan na 28 lutego br.) na terenie miasta funkcjonuje pięć ogólnodostępnych punktów, w których zbierane są dary dla naszych wschodnich sąsiadów. Akcesoria zebrane w miniony weekend już zostały przekazane za wschodnią granicę, m.in. w okolice Jaworowa, Lwowa, a także do Przemyśla i Medyki.

Lokalizacja i godziny pracy punktów zbiórki:

Magazyn żywnościowy MOPS (ul. Ratuszowa) w godzinach 8:00 – 18:00Dom Sportu (ul. Sportowa 26) w godzinach 8:00 – 18:00DKiK Śnieżka (ul. Bojanowskiego 18) w godzinach 8:00 – 18:00Szkoła Podstawowa nr 6 w Dębicy (ul. Łysogórska 25) w godzinach 8:00 – 18:00OSP Dębica-Kędzierz (ul. Świętosława 242) w godzinach 8:00 – 20:00

Aktualnie najbardziej potrzebne artykuły to: woda, koce, śpiwory, karimaty, żywność do szybkiego przygotowania, konserwy, środki medyczne i opatrunkowe (m.in.: bandaże, gazy sterylne, strzykawki, igły jednorazowe, pyralgina dla dorosłych, dla dzieci w czopkach, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dorosłych i dla dzieci w syropach, antybiotyki, leki przeciwbiegunkowe, maści na odparzenia dla niemowląt), środki higieniczne (w tym środki dla dzieci i niemowląt).

Aby usprawnić pakowanie i przewożenie rzeczy, prosimy o dostarczanie jednego rodzaju asortymentu. Aktualnie nie ma zapotrzebowania na odzież dlatego prosimy, aby jej nie dostarczać.

Również w miejskich szkołach prowadzone są wewnętrzne zbiórki. Każda ze szkół zbiera jeden rodzaj odpowiedniego asortymentu.

Dziękujemy wszystkim za tak wielkie zaangażowanie i chęć pomocy!

Specjalny numer konta – „Dębica dla Ukrainy”

Miasto Dębica uruchomiło także zbiórkę publiczną pn. Zbiórka humanitarna Dębica dla Ukrainy.
Środki będą zbierane na konto Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Ad Astram” w Dębicy.

Bank Spółdzielczy Rzemiosła Nr rachunku bankowego 30 8589 0006 0030 0988 2586 0002
z dopiskiem: Dębica dla UkrainyInformacja dla uchodźców z Ukrainy

Przypominamy o obowiązku rejestrowania uchodźców z Ukrainy w punktach recepcyjnych. To bardzo istotne, ponieważ bez rejestracji nie można rozpocząć wobec takich osób procedury nadania statusu uchodźcy. W spontanicznym geście pomagania, mieszkańcy często sami kontaktują się z obywatelami Ukrainy i jeżdżą na granicę, pomijając system rejestracji. Dlatego apelujemy, aby w takiej sytuacji pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko wtedy będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce, w którym będą mogli zostać na stałe.

Procedura rejestracji jest konieczna, i niestety nie można dokonać jej w Rzeszowie. Punkty rejestracyjne znajdują się tylko przy przejściach granicznych w Korczowej, Medyce, Budomierzu, Krościenku oraz dodatkowy w Przemyślu. Osoby, które przyjęły obywateli Ukrainy mogą kontaktować się z infolinią wojewody podkarpackiego: 800 100 990. Więcej informacji znajduje się również na stronie: https://bit.ly/35uZghN

Źródło: https://debica.pl/debica-dla-ukrainy-akcja-pomocy-stan-na-28-lutego-br/