Zuzanna Mączka wyróżniona w Rzeszowie

IX edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. 

Przesłuchania podkarpackie odbyły się 14 marca 2023 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych recytowali fragmenty prozy oraz wiersze, które nawiązywały do tematu walki o życie Polek w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Jury w składzie:

dr hab. Prof. UR Elżbieta Rączy – OBBH IPN w Rzeszowie
Danuta Pado – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Katarzyna Hudzicka-Chochorowska – OBEN IPN w Rzeszowie – koordynator regionalny konkursu

Jednogłośnie przyznało, że wygrana i awans do finału należy do Emilii Węgrzyn, która zaprezentowała repertuar: poezja – „Siedem tysięcy" Halina Golczowa; proza – fragmenty „Mury w Ravensbruck" Danuta Brzosko-Mędryk. Laureatka jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy , opiekunem merytorycznym nauczyciel Mariusz Wiech.

Wyróżnione zostały:

Julia Zaborowska z repertuarem: poezja – „Aufseherin K." Maria Rutkowska-Kurcyuszowa; proza – „I boję się snów" Wanda Półtawska; Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Liceum Ogólnokształcące nr XIV w Rzeszowie, opiekun: Józef Stalec
Zuzanna Mączka z repertuarem: poezja – „Apel" Teresa Bromowiczowa; proza – „I boję się snów" Wanda Półtawska; Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Dębica, opiekun: Dorota Bielatowicz
Zuzanna Maciałek z kompilacją repertuaru: poezja – „Śnieg" Grażyna Chrostowska; proza – „I boję się snów" Wanda Półtawska; Szkoła Podstawowa w Gniewczynie Łańcuckiej, opiekun: Jolanta Wasilewska

Gala Finałowa konkursu zaplanowana jest 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück, założony w listopadzie 1938 roku, znajdował się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Berlina. Był obozem dla kobiet. Trafiło tam ponad 130 tys. ludzi. Największą grupę tworzyły młode Polki – śmietanka kobiecej inteligencji zaangażowana w Polsce w konspirację antyhitlerowską. W KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach – w większości właśnie na młodych Polkach. Jedną z więźniarek, która przeżyła tę gehennę, jest ponad 100-letnia dr Wanda Półtawska.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Patronat medialny nad konkursem: Gość Niedzielny, Dziennik Zachodni, TVP3 Katowice, Radio Katowice oraz Radio Em.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/zuzanna-maczka-wyrozniona-w-rzeszowie-3165.html