ZMARŁ ŚP. KAPITAN BRONISŁAW ĆWIK

Fot: Armia Krajowa Dębica
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy z wielkim bólem informuje, że 23 września 2022 roku, odszedł na „wieczną wartę” Śp. kpt. Bronisław Ćwik – żołnierz Armii Krajowej Obwodu Dębica, działacz NSZZ „Solidarność”, członek Zarządu ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy.
Bronisław Ćwik w konspiracji działał od 1943 roku. Uczestniczył m.in. w akcjach sabotażowych w zakładach Samsonowicza w Dębicy. Od 1980 r. działał w NSZZ „Solidarność” przez co narażony na utratę wolności opuścił kraj udając się do USA. Po powrocie, w latach 1984-1988, pracował w Zakładzie Energetycznym, po czym ponownie wyjechał do USA, skąd powrócił w latach 2000.
Od 2006 r. był aktywnie zaangażowany w działalność w Światowym Związku Żołnierzy AK – Środowisku 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy (Okręg ŚZŻAK Tarnów). Od 2008 r. pełnił funkcję skarbnika Zarządu. W tym czasie aktywnie uczestniczył w uroczystościach rocznicowych reprezentując Związek w poczcie sztandarowym. Chętnie brał udział w spotkaniach z młodzieżą, w licznych akademiach, prelekcjach, wykładach oraz innych formach upamiętniających działalność Polskiego Państwa Podziemnego.
19 września 2022 roku Bronisław Ćwik skończył 96 lat.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
ŚZŻAK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy