Ziemia z Dębicy podstawą pomnika w Mielcu

Źródło zdjęcia - Instytut Pamięci Narodowej

Dzięki inicjatywie społecznej, udało się wybudować pomnik. Największy monument poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych wzniesiono na zboczu Góry Cyranowskiej przy Alei Niepodległości w Mielcu.

Historia pomnika sięga roku 2015, kiedy to powstał komitet mający na celu uhonorowanie żołnierzy z podziemia antykomunistycznego. Prace rozpoczęły się w 2020 roku. 3 września zaproszono na oficjalne odsłonięcie.

Pomnik przedstawia dwunastu żołnierzy wyklętych. Jego podstawą stała się kapsuła zawierająca ziemię z miejsc, w których nasi przodkowie oddali swoje życie za ojczyznę. Znalazła się tam również część dębickiego rynku. Twórcą projektu był Józef Opala.

Egzekucję Józefa Kozłowskiego, ps. Mruk, Franciszka Nostera, ps. Bukiet i Józefa Grębosza ps. Pszczółka przeprowadzono w dzień targowy. 10 lipca 1946 roku funkcjonariusze UB powiesili trzech żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

W uroczystościach wziął udział Maciej Małozięć – zastępca burmistrza Dębicy. Nie zabrakło również mieszkańców Dębicy i okolic, którzy pamiętają o bohaterach walk niepodległościowych.

Źródło zdjęcia – Miasto Dębica
Źródło zdjęcia – Miasto Dębica
Źródło zdjęcia – Miasto Dębica
Źródło zdjęcia – Miasto Dębica