Był wyścig taczkami i szukanie ziemniaka w stogu siana! Zobacz, jak bawili się na Dniu Ziemniaka

Siedem sołectw zmierzyło się na torze przeszkód. Ich niepowtarzalne doświadczenia udało się uchwycić na kamerze. Zobaczcie sami!

Jedli kartofelki z ogniska, konkurowali o Złotego Ziemniaka i bawili się z muzykami. To wszystko z okazji najbardziej wyczekiwanego dnia w Wiewiórce – święta ziemniaka.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem nowego proboszcza Parafii pw. Maksymiliana M. Kolbego w Wiewiórce – ks. Roberta Głuchowskiego. Następnie korowód przemaszerował na stadion, gdzie już rozpalano ogniska. Rolnicy podzielili się z nami przepisem na ziemniaka idealnego.

Dzień Ziemniaka to inicjatywa zapoczątkowana jeszcze przez poprzedniego sołtysa prawie dekadę temu. Wciąż przyciąga tłumy, bo – jak się okazuje – ziemniaki prosto z ogniska nigdy nie wychodzą z mody. Po dwóch latach pandemii, organizatorzy znów zaprosili na wspólne świętowanie.

Wszyscy wiedzą, że Wiewiórka to kraina ziemniakiem słynąca. Stąd doroczne święto dedykowane ulubionemu warzywu.

Jak zawsze, nie zabrakło  „Sołeckiego Toru Przeszkód z ziemniakiem w tle”. Trzyosobowe drużyny z miejscowości położonych w Gminie Żyraków konkurowały o prestiżową statuetkę Złotego Ziemniaka. Konkurencje wymyślili i utrzymali w ścisłym sekrecie pracownicy Centrum Kultury i Promocji Gminy Żyraków.

Siedem drużyn, pięć konkurencji. Reprezentanci sołectw nie mieli łatwego zadania. Pomogli im wierni kibice oraz nieugięta wiara we własne siły.

Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z Żyrakowa. Drugie zajęli Wiewiórczanie, a trzecie reprezentanci Zasowa.

Na mieszkańców czekały również inne atrakcje. Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia przygotowały tradycyjne potrawy – w tym słynną wiewiórecką ziemniaczankę. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, jeździły na kucykach i szalały na trampolinach. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce oraz Klub Seniora „Druga Młodość” ze Straszęcina. Na zakończenie do tańca porwał SEKEND BAND.