Zespół Szkół w Pustyni zwycięzcą XV Gminnej Spartakiady Sportowo-Lekkoatletycznej połączonej z Integracyjnym Turniejem dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 29.05 oraz 6.06 br. na obiektach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica oraz Młodzieżowego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Pustyni odbyła się XV Gminna Spartakiada Sportowo-Lekkoatletyczna połączona z Integracyjnym Turniejem dla Dzieci i Młodzieży, której organizatorami są: Zespół Szkół w Pustyni, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Młodzieżowy Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Pustyni, Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.    

Podczas pierwszego dnia Spartakiady wszyscy uczestnicy rywalizowali na obiektach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica. Zmagania rozpoczęły się od zawodów pływackich na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu w startach indywidualnych stylem dowolnym w trzech kategoriach : Klasy I-III SP, Klasy IV-VI SP, Klasy VII, VII i III PG z podziałem na chłopców i dziewczęta. Po zakończeniu zmagań na basenie wszyscy uczestnicy przenieśli się na bieżnię lekkoatletyczną, na której odbyły się konkurencje biegowe na dystansach 60m, 100m, 400m, 600m, 800m.

Drugiego dnia Spartakiady rywalizacja przeniosła się na obiekty sportowe MULKS Pustynia. Jednak zanim młodzi sportowcy przystąpili do rywalizacji, tradycyjnie wokół stadionu nastąpił przemarsz wszystkich reprezentacji Szkół z terenu Gminy Dębica wraz z Mażoretkami i Orkiestrą Dętą Gminy Dębica. Gdy wszystkie reprezentacje zajęły wyznaczone miejsca, do startu w sztafecie honorowej przygotowali się uczniowie z Zespołu Szkół w Pustyni, którzy niosąc ogień olimpijski odpalili znicz, który płonął przez całą Spartakiadę.

Oficjalnie wszystkich gości oraz uczniów przywitał Dyrektor Zespołu Szkół w Pustyni – Marcin Nowak, dziękując za tak liczne przybycie i wspólne zaangażowanie w organizację święta sportu jakim jest Gminna Spartakiada Sportowo-Lekkoatletyczna.

Podczas otwarcia tak wielkiego święta sportu nie mogło zabraknąć wielu znakomitych gości. W tym dniu młodych sportowców mocno wspierali : Wójt Gminy Dębica – Stanisław Rokosz, Zastępca Wójta Gminy Dębica – Zdzisław Siwula, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Krzysztof Lipczyński, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica – Marcin Ciszek, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Dębica  – Piotr Mączka, Wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej a zarazem Prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Dębicy – Wiesław Lada, Prezes MULKS Pustynia – Tomasz Niedbalec, Radna Gminy Dębica a zarazem Sołtys Sołectwa Nagawczyna – Agata Wiater, Radny Gminy Dębica – Roman Mazur, Radny Gminy Dębica – Grzegorz Pietrzyk oraz Prezes Orkiestry Dętej Gminy Dębica – Jerzy Brotoń. 

Oficjalnego otwarcia XV Gminnej Spartakiady Sportowo-Lekkoatletycznej dokonał Wójt Gminy Dębica – Stanisław Rokosz, który z dumą widząc tak wielu młodych sportowców, życzył wszystkim uczestnikom samych sukcesów oraz zdrowej sportowej rywalizacji w duchu fair play.

Tradycyjnie w sportowych zmaganiach wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich Szkół z terenu Gminy Dębica. Młodzi sportowcy rywalizowali w wielu konkurencjach tj.: bieg na 60m, 100m, 400m, 600m, 800m, turniej tenisa ziemnego, pływanie w stylu dowolnym, dart (rzuty lotkami), turniej siatkówki oraz turniej piłki nożnej. Organizatorzy dla wszystkich uczestników oprócz różnych konkurencji sportowych przygotowali liczne animacje, gry i zabawy, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy oraz konkurencje zabawowo-sprawnościowe dla najmłodszych.    

W tym roku po raz kolejny podczas Spartakiady oprócz konkurencji sportowo-lekkoatletycznych pojawiła się strefa „Baw się razem z nami”, gdzie wszystkie dzieci oraz ich opiekunowie mogli wziąć udział w zabawach i konkurencjach sprawnościowych, a przy tym odpocząć przy ciepłym posiłku i dobrej muzyce.  

Tradycyjnie emocji nie zabrakło we wszystkich rozgrywanych konkurencjach, a w każdej dyscyplinie byliśmy świadkami wielu wyrównanych pojedynków, których losy często rozstrzygały się na ostatnich metrach bądź w ostatnich sekundach.

Młodzi sportowcy wykazali się dużym zaangażowaniem, ambicją oraz umiejętnością przestrzegania zasad fair play. Podczas gdy poszczególne drużyny rywalizowały w danej konkurencji, pozostali reprezentanci swojej szkoły mocno dopingowali swoich kolegów i koleżanki, motywując ich do jeszcze większego wysiłku. Tegoroczna Spartakiada zgromadziła wielu młodych entuzjastów przeróżnych dyscyplin sportowych. Łącznie do Pustyni przyjechało ponad 450 zawodników, których dodatkowo dopingowali ich niezastąpieni nauczyciele i dyrektorzy szkół wraz z przybyłymi rodzicami.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, nauczycielom oraz Dyrektorom Szkół osiągniętych wyników. Wasze zaangażowanie i praca sprawia, że każdego roku w Gminie Dębica mamy wielkie święto sportu, namiastkę własnej Olimpiady, w której nie ma przegranych, bowiem zwycięzcami są wszyscy uczestnicy.

Klasyfikacja końcowa XV Gminnej Spartakiady Sportowej

Miejsca

Razem

Punkty

1

Pustynia

321,5

2

Brzeźnica

267

3

Głobikowa

262

4

Podgrodzie

261

5

Pustków

252

6

Zawada

230

7

Gumniska

226

8

Pustków Os.

205

9

Stobierna

197

10

Latoszyn

183

11

Stasiówka

160

12

Paszczyna

155

13

Nagawczyna

114,5

 

Klasyfikacja końcowa szkoła podstawowa – klasa VII, VIII i III gimnazjum

Miejsce

Szkoła

Punkty

1

Gumniska

142,5

2

Pustynia

138

3

Brzeźnica

125

4

Pustków

112

5

Podgrodzie

117

6

Głobikowa

113

7

Zawada

110

8

Latoszyn

99

9

Stobierna

97

10

Pustków-Osiedle

77,5

11

Stasiówka

66

12

Nagawczyna

56

12

Paszczyna

56

 

Klasyfikacja końcowa – Szkoła Podstawowa

Miejsce

Szkoła

Punkty

1

Pustynia

183,5

2

Głobikowa

149

3

Podgrodzie

144

4

Brzeźnica

142

5

Pustków

130

6

Pustków-Osiedle

127,5

7

Zawada

120

8

Stobierna

100

9

Paszczyna

99

10

Stasiówka

94

11

Latoszyn

84

12

Gumniska

83,5

13

Nagawczyna

58,5

Źródło: GOSiR

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/spartakiada-sportowo—lekkoatletyczne-865.html