Zapisy na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszyły!

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00. Na zajęcia w Dębicy mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat mieszkający na terenie powiatu dębickiego. Przedsięwzięcie po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także jako Partnerzy firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy.

W semestrze zimowym prowadzone będą wykłady online oraz warsztaty w formie stacjonarnej. W minionym semestrze ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, zajęcia DUT zostały przeniesione do sieci. Organizatorzy mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i fakt, że taka formuła zajęć sprawdziła się bardzo dobrze, postanowili utrzymać formę zdalną dla wykładów, umożliwiając przy tym zapisy na wykłady nieograniczonej liczbie osób. Wiedząc również, że mali studenci wyczekują powrotu do zajęć na żywo, organizatorzy zdecydowali się natomiast na organizację warsztatów w trybie stacjonarnym, w małych grupach. Taka forma zajęć przewidziana jest również dla filii w Jaśle oraz Mielcu. Wszyscy zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć dostępnych także dla innych zainteresowanych: Naukowych Niedzieli Online czy warsztatów online przypadających na Dzień Nauki Polskiej. Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych dostępne będzie 120 miejsc. Przy zapisach obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 20 września od godz. 10.00 do 27 września 2021 (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady mogą zapisywać się na warsztaty online w późniejszym terminie (który zostanie podany do wiadomości osobom zapisanym na wykłady). Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osobom biorącym udział w warsztatach organizatorzy zapewniają niezbędne materiały podczas zajęć, indeks oraz tegoroczną nowość „Pudełko Naukowca” – zestaw 3 doświadczeń do samodzielnego wykonania w domu.  Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora (https://dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/). 

W semestrze zimowym uczestnicy wykładów dowiedzą się z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Studenci nauczą się również tego jak czerpać inspiracje z natury i otaczającego nas świata dążąc przy tym do stania się inżynierem lub naukowcem. Dzieci będą zastanawiać się również nad tym jakim językiem komunikują się zwierzęta oraz po co w zasadzie potrzebne są olbrzymie wiatraki czy turbiny napędzane strumieniem wody. Z kolei na warsztatach stacjonarnych w Dębicy uczestnicy dowiedzą się czym jest nośnik informacji genetycznej poprzez wyizolowanie DNA z komórek wybranych roślin, a także poznają jakie dzikie zwierzęta goszczą w domowych ogrodach i które z nich warto tam zaprosić. Dla każdej zapisanej osoby przeprowadzone zostaną dwa warsztaty stacjonarne, trwające 1,5 h. Zajęcia te odbywać się będą w soboty, w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.  Zapisy prowadzone są również w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Jaśle i Ustrzykach Dolnych. Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Prowadzone są przez naukowców, wykładowców oraz popularyzatorów nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod nr tel. 17 888 60 03.  Zapraszamy również na www.facebook.com/DolinaWiedzy