Zajęcia terenowe z okazji obchodów Dnia Ziemi w Stasiówce

Zajęcia terenowe z okazji obchodów Dnia Ziemi w Leśnictwie Wolica – w Stasiówce. Uczestnikami były dzieci z Zawady, Stobiernej, Pustkowa i Stasiówki
Te niecodzienne zajęcia rozpoczęły się spacerem edukacyjnym z leśniczym Panem Andrzejem Trzeciakiem. Opowiadał o występującej w tym rejonie faunie i florze, przedstawiał ciekawostki przyrodnicze. Dzieci zadawały mnóstwo pytań ale także miały możliwość odpowiadać na pytania leśniczego.
W trakcie spaceru na uczestników czekała niespodzianka. Otóż, w środku lasu czekał na nich teatrzyk kamishibai z opowieścią pt. „Jak żyje Ziemia”. Po krótkim odpoczynku kontynuowano spacer do leśnej polany gdzie już czekały kolejne atrakcje. To w tym miejscu zostały wytyczone i opracowane trasy gry terenowej. Nastąpił podział na drużyny, losowanie tras, kilka uwag organizacyjnych, przydział opiekunów i do zadań!
Każda drużyna poruszała się wg swojej mapy, na której wyznaczone były miejsca ukrycia zadań. Mieli do rozwiązania pięć zadań. Musieli wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością posługiwania się mapą, taśma mierniczą, liczeniem, łamaniem szyfrów, ale także segregacją śmieci. Dwie drużyny, biała i niebieska poradziły sobie najlepiej z rozwiązaniem wszystkich zagadek i to one zostały uhonorowane nagrodami w postaci książek. Przyznano także nagrody indywidualne za wiedzę wykazaną podczas spaceru.
Na zakończenie chwila wytchnienia przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
Organizację wydarzenia wsparli: Andrzej Trzeciak leśniczemu Leśnictwa Wolica, Nadleśnictwo Dębica oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krakowie za ufundowanie oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
źródło: Biblioteki Publiczne CKiB Gminy Dębica