Wystawa: Stowarzyszenie Plastyków Jasielskich „PLAJA”

reklama
12079565_1664001303846417_8274735048863367994_n

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury zostanie otwarta wystawa prac Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich „PLAJA”.

Historia nieformalnego stowarzyszenia jasielskich plastyków „PLAJA” sięga roku 2007. Dyrektor Muzeum w Jaśle Alfred Sepioł w ramach współpracy z Muzeum w Trebiszowie na Słowacji z którym Muzeum współpracuje od wielu lat, postanowił zorganizować wystawę jasielskich artystów na Słowacji. Zaproponował to kilku plastykom z Jasła (M. Burdzie, J. Kukułce, M. i B. Samborskim), oni z kolei zaprosili dalszych artystów i tak powstała nieformalna grupa. Postanowiono wspólnie wydać katalog za pieniądze własne i sponsorów. Jan Kukułka wymyślił nazwę grupy, Jan Dyląg zaprojektował katalog. Po udanej wystawie artyści postanowili kontynuować współpracę. Od tamtej pory udało się zorganizować kilka wspólnych wystaw. W ciągu 7 lat wielu artystów i zaprzyjaźnionych osób uczestniczyło i nadal uczestniczy w życiu grupy. Poza osobami wymienionymi w tym katalogu w dotychczasowych wystawach grupy „PLAJA” brali udział również : Agnieszka Gumienna, Anna Wilczyńska-Nowak, Antoni Bosak, Kazimierz Bosak i Piotr Seredyński. W międzyczasie dwóch kolegów odeszło na zawsze: Jan Dyląg i Władysław Barzyk. Do grupy nie należą tylko mieszkańcy Jasła, ale również osoby mieszkające w okolicy Jasła, jak i związane z Jasłem a mieszkające poza nim nawet za granicą. W Bolestraszycach w 2010 roku oprócz członków grupy wystawili swoje prace zaprzyjaźnieni artyści z Francji. Na wystawie w Jaśle w 2012 roku brali z nami udział artyści ze Słowacji.

Członkowie grupy PLAJA uczestniczyli również indywidualnie w różnych formach w życiu artystycznym . Brali udział w wielu indywidualnych jak i grupowych wystawach, sympozjach i plenerach artystycznych w kraju i za granicą.

Członkowie grupy:

Piotr Betlej, Iga Brej-Kozon, Anna Brożyna, Mieczysław Burda, Wiesław Czechowicz, Asia Dyląg, Magdalena Florczyk, Barbara Józefowicz, Tomasz Kasprzyk, Ireneusz Kopacz, Bogdan Kozon, Jan Kukułka, Adam Łyszczek, Tomasz Olbrot, Henryk Olszówka, Anna Papiernik, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Aram Shskhbazyan, Mirosław Szudy.

źródło: UM Dębica