Wyraz uznania i szacunku

reklama

Dożynki gminne w Łękach Dolnych były pięknym wyrazem uznania i szacunku dla ciężkiej pracy rolników, a także okazją do chwili wytchnienia i integracji. Na tegoroczną uroczystość przygotowano aż 18 wieńców dożynkowych – misternie wykonanych dzieł sztuki ludowej. Barwny korowód był połączeniem tradycji i nowoczesności – były zarówno konie z wozami, jak i współczesne maszyny rolnicze.

– Wybór sołectwa Łęki Dolne na gospodarza dożynek nie jest przypadkowy. To największe sołectwo w gminie Pilzno, tutaj od kilkudziesięciu lat nie było gminnych dożynek, a na tym terenie prężnie działa wiele organizacji i stowarzyszeń. Przede wszystkim żyją tutaj gościnni i otwarci mieszkańcy, o czym dziś możemy się przekonać – zaznacza Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele w Łękach Górnych. – Drodzy rolnicy, pragnę wam podziękować w imieniu całej wspólnoty gminnej za ciężką i niejednokrotnie nieopłacalną pracę na roli. Niech Bóg wam stokrotni wynagrodzi, jesteście naszymi dobrodziejami i żywicielami – podkreśla w homilii ks. Franciszek Pacholik, proboszcz parafii w Łękach Górnych.

Po nabożeństwie korowód przejechał na tereny boiska za szkołą w Łękach Dolnych, gdzie starostowie dożynek Bogusława Cichowska i Jerzy Placek przekazali chleb na ręce burmistrz Pilzna.

– Jestem wzruszony waszym zaangażowaniem i oddaniem oraz poruszony pięknem wieńców dożynkowych. Mieszkańcy gminy Pilzno wiedzą, co znaczy chleb i doceniają jego wartość – zauważa Michał Rudzki, burmistrz zaprzyjaźnionego Karczewa (woj. mazowieckie).

Do Łęk Dolnych przybyli również m. in. posłowie Jan Warzecha i Zdzisław Gawlik, który wręczył miejscowemu KGW bon towarowy w wyrazie uznania dla wykonanego wieńca dożynkowego. Z kolei Jan Warzecha zachęcał rolników do korzystania ze sprzedaży bezpośredniej.

Nie zabrakło też życzeń od starosty dębickiego Piotra Chęćka i przewodniczącego Rady Powiatu Dębickiego Michała Maziarki. Część artystyczną dożynek stanowiły występ uczniów z Łęk Dolnych, animacje dla dzieci i zabawa taneczna. Plac wokół szkoły był wypełniony różnorakimi stoiskami czy atrakcjami dla najmłodszych. Licznie zgromadzoną publiczność porwał do zabawy zespół Skaner, gwiazda wieczoru.

Dodajmy, że w trakcie imprezy dokonano losowania roweru ufundowanego przez Stanisława Jarosza i firmę Taurus.

– Nasza społeczność jest dumna, że tak wiele osób przybyło na dożynki do Łęk Dolnych. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia – mówi Mirosław Miczek, radny i sołtys Łęk Dolnych.

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/wydarzenia/wyraz-uznania-i-szacunku