Wykład w Szkole Muzycznej – Serwis informacyjny Miasta Dębica

24 października 2023

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

Młodzież z dębickich szkół wzięła udział w wykładzie „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”. Poprowadziły go Jadwiga Kania i Renata Żabicka, autorki księgi pamiątkowej wydanej z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego pt. Hortus Musicus.

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

Wykład w Szkole Muzycznej

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, 23 listopada br., odbył się wykład poświęcony związkom Mistrza Krzysztofa Pendereckiego ze swoją rodzinną Dębicą. Autorki prelekcji w barwny sposób, wzbogacony archiwalnymi wywiadami, opowiedziały o urodzonym 90 lat temu, wybitnym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu. W czasie wystąpienia nie brakowało zabawnych historii i anegdot z życia Krzysztofa Pendereckiego, m.in. związanych z dziadkiem Robertem Bergerem oraz wujkiem Tadeuszem Kantorem.

Prelekcja koncentrowała się jednak na rodzinnym mieście Krzysztofa Pendereckiego. W swoim wypowiedziach Maestro Penderecki często wracał wspomnieniami do Dębicy z lat dzieciństwa. W pamięci miał także wydarzenia związane z holocaustem. – Niemcy wyrzucili nas z naszego domu. To był bank, w którym dziadek miał służbowe mieszkanie. Musieliśmy się przenieść do świeżo opuszczonej przez Żydów kamienicy w rynku. Tam nas wsadzili. A potem wszystko to, co się działo, całą likwidację getta mam przed oczami. Widziałem jak Niemcy rozstrzeliwali, na przykład, stare osoby, które nie były zdatne do drogi. Widziałem przez okno. I małe dzieci też. To było straszne – wspominał Krzysztof Penderecki.

Prelekcja w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam.

Tuż przed rozpoczęciem spotkania, władze Dębicy, zaproszeni goście i uczniowie posadzili na skwerze przy ul. Kościuszki tulipanowca amerykańskiego, ukochane drzewo Krzysztofa Pendereckiego.

W bieżącym tygodniu czekają nas jeszcze dwa wydarzenia w ramach festiwalu. W czwartek w Galerii Sztuki MOK odbędzie się wernisaż wystawy „Przekraczać granice”, a w najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestra wykona utwory Krzysztofa Pendereckiego i Franza Schuberta.

Źródło: https://debica.pl/wyklad-w-szkole-muzycznej/