Wizyta śladami przodków – Serwis informacyjny Miasta Dębica

08 sierpnia 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Potomkowie Dembińskich, Skarbek-Borowskich i Starowieyskich przybyli z wizytą do Dębicy. Goście odwiedzili m.in. Muzeum Regionalne w Dębicy oraz miejsca związane z udziałem ich przodków w walkach Armii Krajowej. Wzięli także udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.

Podczas wizyty prof. Paweł H. Dembiński wraz z żoną, siostrą oraz Wojciechem Starowieyskim podążali śladami prof. Henryka Dembińskiego „Juliusza” (dziadka prof. Pawła Dembińskiego) oraz jego ojca – prof. Ludwika Dembińskiego. W Dębicy zwiedzili m.in. ekspozycję poświęconą historii garnizonu Dębica w Muzeum Regionalnym. Odwiedzili także miejsca walk 5. Pułku Strzelców Konnych AK, w tym polanę Kałużówka, gdzie podczas akcji „Burza” obrażenia odniósł Ludwik Dembiński.

W godzinach popołudniowych uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego na dębickim rynku oraz na Cmentarzu Wojskowym, gdzie w godzinę „W” wraz z władzami miasta uczcili pamięć powstańców warszawskich.

Prof. Paweł H. Dembiński to wybitny ekonomista, którego działalność naukowa wywarła trwały wpływ na dostrzeganie aspektów społecznych w naukach o finansach. Jest doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej oraz profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie kieruje Katedrą Międzynarodowej Konkurencji i Strategii na Wydziale Zarządzania. Jest również założycielem i dyrektorem wykonawczym Fundacji Observatoire de la Finance, której misją jest promowanie świadomości problemów etycznych w działalności finansowej. Prywatnie jest wnukiem Włodzimierza Skarbek-Borowskiego.

Z kolei Wojciech Starowieyski to syn powstańca warszawskiego oraz wnuk bł. Stanisława Starowieyskiego – kawalera Virtuti Militari i patrona Akcji Katolickiej.

Źródło: https://debica.pl/wizyta-sladami-przodkow/