Wędrówka do korzeni słowiańskich

Wędrówka do korzeni słowiańskich

Zapraszamy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w III Podkarpackim Konkursie Plastycznym O Tematyce Słowiańskiej. Po raz kolejny przyświeca nam hasło: „WĘDROWKA DO KORZENI SŁOWIAŃSKICH czyli jak to 1000 lat temu było”.

Wędrówka do korzeni słowiańskichWędrówka do korzeni słowiańskichWędrówka do korzeni słowiańskichWędrówka do korzeni słowiańskich

Pragniemy pobudzić wśród najmłodszych zainteresowanie historią, a w szczególności historią wczesnego średniowiecza, która omawiana jest w szkołach w bardzo wąskim zakresie. Prace małych artystów mogą dotyczyć kultury, zwyczajów, historii Słowian i okresu w którym żyli. Inspiracje można czerpać z książek dla małych i dużych, opowiadających o naszych Przodkach, Internetu, czy nawet historii i opowieści lokalnych. Mamy wiele miejsc w Dolinie Wisłoki, które są związane z historią Słowian, to np.: Przecław, Żyraków, Stasiówka, Głodomank w Braciejowej, Przeczyca, Liwocz, Golecz czy Trzcinica. Weźmy na przykład Palana Gerę, czyli „spaloną górę”, gdzie według legend znajdował się dębowy gaj, w którym oddawano cześć bóstwu gromowładnemu-Perunowi. Pewnego dnia mieszkańcy grodu, zostali zmuszeni do zmiany wyznania i zapomnieli o starym bogu. Ten zdenerwowany zachowaniem ludzi, doprowadził do tego, że góra stanęła w płomieniach. Podobna sytuacja miała miejsce wiele lat później w 1939 roku, kiedy to górę ponownie spowiły płomienie. Dotarcie do takich legend nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać, a w tym najmłodszych mogą wspomóc rodzice i nauczyciele. Jeżeli to okaże się zbyt małym motorem napędowym, to zachęcamy do wizyty w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy, gdzie będzie można zobaczyć, dotknąć i przeżyć historię razem z garncarzem Świętosławem, kowalem Blizborem, tkaczką Jaruhną oraz innymi mieszkańcami Grodu. Mamy nadzieję, że uczestnicy po zdobyciu inspiracji i przy wykorzystaniu swoich zdolności plastycznych, stworzą piękne prace, które będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.
Zgłoszenia można nadsyłać do 15 maja b.r. na adres Galerii MOK w Dębicy, która współorganizuje konkurs wraz ze Stowarzyszeniem Słowian Doliny Wisłoki-Palana Gera. Regulamin i karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie: https://www.palanagera.pl/
Wydarzenie zostało objęte patronatem Gminy Dębica, Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz Posła na sejm RP Kazimierza Moskala. Patronat medialny objął portal ziemiadebicka.pl Ponadto konkurs zostanie wsparty przez AD Polska oddział Dębica.

 

źródło: UM Dębica