Wędrówka do korzeni słowiańskich

Wędrówka do korzeni słowiańskich

Zapraszamy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w III Podkarpackim Konkursie Plastycznym O Tematyce Słowiańskiej. Po raz kolejny przyświeca nam hasło: „WĘDROWKA DO KORZENI SŁOWIAŃSKICH czyli jak to 1000 lat temu było”.

Wędrówka do korzeni słowiańskich Wędrówka do korzeni słowiańskich Wędrówka do korzeni słowiańskich Wędrówka do korzeni słowiańskich

Pragniemy pobudzić wśród najmłodszych zainteresowanie historią, a w szczególności historią wczesnego średniowiecza, która omawiana jest w szkołach w bardzo wąskim zakresie. Prace małych artystów mogą dotyczyć kultury, zwyczajów, historii Słowian i okresu w którym żyli. Inspiracje można czerpać z książek dla małych i dużych, opowiadających o naszych Przodkach, Internetu, czy nawet historii i opowieści lokalnych. Mamy wiele miejsc w Dolinie Wisłoki, które są związane z historią Słowian, to np.: Przecław, Żyraków, Stasiówka, Głodomank w Braciejowej, Przeczyca, Liwocz, Golecz czy Trzcinica. Weźmy na przykład Palana Gerę, czyli „spaloną górę”, gdzie według legend znajdował się dębowy gaj, w którym oddawano cześć bóstwu gromowładnemu-Perunowi. Pewnego dnia mieszkańcy grodu, zostali zmuszeni do zmiany wyznania i zapomnieli o starym bogu. Ten zdenerwowany zachowaniem ludzi, doprowadził do tego, że góra stanęła w płomieniach. Podobna sytuacja miała miejsce wiele lat później w 1939 roku, kiedy to górę ponownie spowiły płomienie. Dotarcie do takich legend nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać, a w tym najmłodszych mogą wspomóc rodzice i nauczyciele. Jeżeli to okaże się zbyt małym motorem napędowym, to zachęcamy do wizyty w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy, gdzie będzie można zobaczyć, dotknąć i przeżyć historię razem z garncarzem Świętosławem, kowalem Blizborem, tkaczką Jaruhną oraz innymi mieszkańcami Grodu. Mamy nadzieję, że uczestnicy po zdobyciu inspiracji i przy wykorzystaniu swoich zdolności plastycznych, stworzą piękne prace, które będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.
Zgłoszenia można nadsyłać do 15 maja b.r. na adres Galerii MOK w Dębicy, która współorganizuje konkurs wraz ze Stowarzyszeniem Słowian Doliny Wisłoki-Palana Gera. Regulamin i karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie: http://www.palanagera.pl/
Wydarzenie zostało objęte patronatem Gminy Dębica, Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz Posła na sejm RP Kazimierza Moskala. Patronat medialny objął portal ziemiadebicka.pl Ponadto konkurs zostanie wsparty przez AD Polska oddział Dębica.

 

źródło: UM Dębica