„W tym sęk, by pokonać lęk” – hasło Michała Rusinka zachęcające do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości obiegło całą Polskę

reklama

W czwartek 8 października zaprezentowane zostało hasło, które z myślą o Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości opracował Michał Rusinek. Pisarz postanowił tym samym wesprzeć pilne poszukiwania wolontariuszy do tegorocznych edycji tych programów społecznych. Jeżeli nie uda się znaleźć wystarczającej liczby chętnych, w tym wyjątkowo trudnym roku tysiące rodzin i dzieci mogą zostać bez pomocy. To ostatnia chwila, by dołączyć do wolontariatu: https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.  

– Największym wrogiem pomagania jest lęk. To nie jest lęk czyjś, tylko lęk w nas, który powinniśmy pokonać – mówi Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz,?tłumacz,?wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz prezes Fundacji polskiej noblistki. – Hasło ma spełniać takie właśnie zadanie, motywować do pokonywania w sobie lęku i zachowując zdrowy rozsądek, zbliżyć się do człowieka, który nas potrzebuje.

Aby najbliższe edycje Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości mogły dojść do skutku, już w tym momencie powinna być gotowa do działania cała drużyna wolontariuszy. 3 tysięcy z nich wciąż jednak brakuje na terenie całego kraju, z czego prawie 280 w województwie podkarpackim.

Pilnie potrzebni wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Bez nich pomoc może nie dotrzeć do tysięcy rodzin i potrzebujących dzieci. Zgłoś się na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.

Pomoc potrzebna bardziej niż kiedykolwiek  

„W tym sęk, by pokonać lęk” – tego dnia sentencja autorstwa Michała Rusinka wybrzmiała również na Podkarpaciu. Na rzeszowskim rynku wolontariusze Paczki i Akademii zachęcali do włączenia się w oba programy, budując konstrukcję z pudełek oddającą przekaz hasła Michała Rusinka, a na ulicach rozdając ulotki i opowiadając o swoich działaniach. Wszystko po to, by dotrzeć do osób, które mogą dołączyć do Paczki i Akademii.

Hasło autorstwa Michała Rusinka ma zachęcać i motywować Polaków, by mimo wyjątkowo trudnego roku, włączali się w pomoc na rzecz najbardziej potrzebujących. Mimo, albo ze względu na ten trudny czas – kryzys wywołany przez pandemię sprawił bowiem, że wiele rodzin potrzebuje pomocy bardziej niż kiedykolwiek.

Trwają poszukiwania 280 brakujących wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na . By się zgłosić, wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.  

Bo dla wolontariuszy najważniejszy jest potrzebujący człowiek  

– W wolontariacie jestem od 3 lat, każda edycja, każde spotkanie z rodziną było wyjątkowe, inne, niepowtarzalne. Rozmawiając z rodziną stajemy się ich przyjaciółmi, przed nami się otwierają, mówią o trudnościach, z czasem dzielą się sukcesami. Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie dotrzeć do kogoś z pomocą tylko dlatego, że nie było nas na tyle. – mówi Piotrek, Paczkowy wolontariusz z Ropczyc.

Żeby Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości mogły się odbyć – potrzebni są wolontariusze, którzy działają w całej Polsce – w dużych i średnich miastach, w małych miejscowościach, na wsi. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

– Rozstając się w czerwcu, już podczas spotkań online z Olą wiedziałam, że będę tęsknić, ale nie, że aż tak. SMS raz na jakiś czas to nie to samo, co wspólne gry, rozwiązywanie zagadek matematycznych, czy konkurs na szybkie czytanie. – tłumaczy Natalia, która od 2 lat jest wolontariuszką Akademii Przyszłości w Rzeszowie – Czasami myślę, że to Ola mnie uczyła… tego że jestem potrzebna, że potrafię być naprawdę kreatywna, że umiem rozumieć. Przed nami kolejny rok współpracy. Nie mogę się doczekać tego, czego w tej edycji nauczymy się od siebie. Po wiadomościach od Oli widzę, że podszkoliła się z ortografii i interpunkcji. W tej edycji w takim razie zostało nam poskromić matematykę.

Organizatorzy jednych z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce dokładają wszelkich starań, by Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości były organizowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wytycznych sanitarno-epidemiologicznych. Wypracowane rozwiązania opiniuje ekspert z zakresu wirusologii, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, który wspiera organizację w przygotowaniach do edycji innych niż zwykle.

Wciąż brakuje aż 3 tysięcy wolontariuszy  

By dotrzeć do potrzebujących, w tym do osób dotkniętych skutkami pandemii czy powodzi, które szczególnie dotknęły Podkarpacie, potrzebni są wolontariusze. To?oni?niosą wsparcie tam, gdzie wcześniej z pomocą nie dotarł nikt inny. Poznają historie rodzin, ich trudności oraz potrzeby, dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji. Bez nich tysiące rodzin i dzieci mogą zostać?w tym roku?bez pomocy.

Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości. Liczy się każde zgłoszenie! To jedno życie więcej zmienione na lepsze.