W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi” – Serwis informacyjny Miasta Dębica

06 grudnia 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Prof. dr hab. Tomasz Balbus, naczelnik archiwum wrocławskiego oddziału IPN oraz wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, autor wielu publikacji poświęconych działalności podziemia niepodległościowego w Polsce wygłosił w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy wykład poświęcony ppłk. Ludwikowi Marszałkowi.

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

W bibliotece rozmawiano o ppłk. „Zbroi”

Jak podkreślił w słowie na powitanie zastępca burmistrza Maciej Małozięć, spotkanie poświęcone Ludwikowi Marszałkowi zostało zorganizowane w roku okrągłych rocznic związanych z ppłk. „Zbroją”. Urodził się on 110 lat temu, 9 sierpnia 1912 roku, a 75 lat temu, 12 grudnia 1947 r., został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa za swoją działalność w strukturach powojennego podziemia niepodległościowego.

Prof. Tomasz Balbus, autor biografii Ludwika Marszałka, w czasie spotkania przybliżył losy bohatera, akcentuje jego ścisły związek z Dębicą i regionem. Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 roku, a następnie tworzył struktury konspiracji akowskiej w Obwodzie AK Dębica, na którego czele stał w 1944 roku. Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę, zdradzony przez łącznika został aresztowany 12 grudnia 1948 roku i przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na karę śmierci. 27 listopada 1948 r. został zamordowany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Prelegent przybliżając losy ppłk. Marszałka wskazywał także na jego lojalnych towarzyszy walki: siostrę Emilię Szlachtę, Adama Lazarowicza, Kazimierza Strumskiego, Jana Klamuta, Stanisława Dydo i Władysława Ciska.

Wykład zwieńczyła ożywiona dyskusja uczestników, podczas której rozmawiano m.in. o trwałym upamiętnieniu Ludwika Marszałka w przestrzeni publicznej w Dębicy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Miasto Dębica oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/w-bibliotece-rozmawiano-o-pplk-zbroi/