UWAGA KIEROWCY! Nowy taryfikator mandatów! Policja apeluje o rozwagę na drodze

Uczestnicy ruchu drogowego łamiący przepisy muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Od początku stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wybrane wykroczenia. Warto zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, aby nie być zaskoczonym, gdy zostaniemy zatrzymani do policyjnej kontroli drogowej. Pamiętajmy, że nieznajomość przez kierujących nowych regulacji prawnych nie będzie miała wpływu na sposób ich egzekwowania przez funkcjonariuszy. Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 000 złotych, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 000 złotych.

Nawiązując do obowiązującego taryfikatora maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych.

Wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h kierowca zapłaci co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1000 zł; o 51-60 km/h – 1500 zł; o 61-70 km/h – 2000 zł; o 71 km/h i więcej – 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł.

Funkcjonariusze pracujący na drogach powiatu dębickiego zauważają poprawę bezpieczeństwa, mimo to zdarzają się nierozważne, a czasem wręcz brawurowe, niebezpieczne zachowania kierujących.

Policja apeluje zatem o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy na drodze.

źródło: KPP Dębica