Tylko krok do narodowej kwarantanny – od najbliższej soboty nowe zasady życia w czasie epidemii

Od soboty nowe zasady życia dla Polaków. Na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformowano o kolejnych obostrzeniach w związku z trwającą epidemią koronawirusa.

Od soboty co najmniej do 29 listopada „wciskany zostaje hamulec bezpieczeństwa”. Jesteśmy o krok od narodowej kwarantanny, czyli całkowitego lockdownu.

„Rozszerzamy środki zapobiegawcze. Pierwsze z nich to nauczanie zdalne dla klas od 1 do 3 i przedłużenie dla klas od 4 w górę. Dodajemy również bon 500 zł dla nauczycieli na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej” – poinformował premier. Przedszkola i żłobki będą nadal funkcjonować.

Podano decyzję o zamknięciu całej branży rozrywkowej: kin, teatrów czy hoteli. „Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, zostańmy w domu, ograniczmy kontakty społeczne”- apelował szef rządu. Obiekty hotelarskie będą dostępną tylko dla osób podróżujących służbowo.  W przypadku galerii handlowych zamknięte zostaną wszystkie sklepy poza spożywczymi, budowlanymi, aptekami, drogeriami i punktami usługowymi. W mniejszych sklepach do 100m2 będzie mogła przebywać jedna osoba na 10m2. Innym 25 branżom tj. : gastronomi, turystyce czy strefie fitness, szef rządu obiecał  wypracowanie działań osłonowych dla przedsiębiorców. „Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje jak i kontynuacje nowych : postojowe, ulgi w ZUS” –zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Wspomniany w konferencji „ostry hamulec bezpieczeństwa” czyli nowe zasady obowiązywać będą w przypadku gdy zachorowania na COVID-10 będą szacowane na >50 os./100 tyś mieszkańców. Jeżeli liczba ta przekroczy 75 os./100 tyś konieczna będzie kwarantanna narodowa. „Jeśli liczba przypadków będzie mniejsza to jest możliwość do powrotu do zasad stref czerwonych i żółtych. Dzisiaj nie możemy tego zakładać” – zapowiedział premier.

Padły słowa uspokojenia co do stanu służby zdrowia. Zdaniem szefa rządu w Polsce jest jeszcze 30% łóżek i kolejne 1000 respiratorów do wydania.

Szef resortu zdrowia apelował do wszystkich ozdrowieńców, czyli osoby, które co najmniej miesiąc temu wyzdrowiały po zakażeniu COVID-19, by zgłosiły się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i podzielili się swoim osoczem. Minister Adam Niedzielski prosił ich również o podjęcie wolontariatu .

Podczas spotkania z mediami nie zabrakło tematu odbywających się w całym kraju protestów. Premier skierował kilka słów do strajkujących, które wskazywane były jako główny powód wzrostu zakażeń.  „Protestujmy ale w sieci, protest w przestrzeni publicznej grozi gwałtowna liczba zarażeń. Jesteśmy świadkami tego co miało miejsce 2 tygodnie temu” – mówił Mateusz Morawiecki