Tomasz Balbus opowie o Ludwiku Marszałku – Serwis informacyjny Miasta Dębica

28 listopada 2022

Ikonka głośnika

Loading…

W piątek 2 grudnia o godz. 17:00 w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy odbędzie się spotkanie z dr. hab. Tomaszem Balbusem, prof. DSW, który przedstawi losy ppłk. Ludwika Marszałka – komendanta dębickiego Obwodu Armii Krajowej i działacza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Z okazji przypadającej w 2022 roku 110. rocznicy urodzin ppłk. Ludwika Marszałka, Instytut Pamięci Narodowej, wydał trzecią, poszerzoną biografię „Zbroi”, autorstwa prof. Tomasza Balbusa.

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego, podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK. Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 listopada 1948 r. został zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Na spotkanie zapraszają: Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Miasto Dębica oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/tomasz-balbus-opowie-o-ludwiku-marszalku/