Terytorialsi będą przysięgać w Rzeszowie

W najbliższą niedzielę na Rynku w Rzeszowie odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Jest ona zakończeniem 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 127 żołnierzy ochotników.

Po raz pierwszy w tym roku 27 lutego o godz. 11.00 na Rynku w Rzeszowie kolejni podkarpaccy terytorialsi złożą przysięgę na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To wyjątkowa przysięga wojskowa ponieważ wezmą w niej udział pełnoletni uczniowie szkół średnich, studenci oraz nauczyciele, którzy postanowili czas ferii zimowych spędzić z Podkarpacką Brygadą w ramach projektu „Ferie z WOT”. Przysięga wojskowa jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów –cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. Uroczystemu złożeniu przysięgi przez żołnierzy 3.PBOT towarzyszyć będzie Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów, parlamentarzyści, lokalne władze oraz najbliżsi.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród ludzi młodych, co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat. „Ferie z WOT” to projekt realizowany przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, będący ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Adresowany jest w szczególności do uczniów, studentów oraz nauczycieli, ale nie tylko – wszyscy ochotnicy, którzy chcą się sprawdzić i spełnić życiowe marzenia o założeniu munduru i służbie Ojczyźnie mogą wziąć udział w szkoleniu. Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego.

***

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Michał MAŁYSKA.

Plakat: Anna Barowicz