Święto Niepodległości w Dębicy

reklama

Wtorek, 12 Listopad 2019

 Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały w Dębicy szczególny charakter, co wiązało się z setną rocznicą wzniesienia na Placu Gryfitów figury Matki Bożej Niepokalanej. Był to dowód wdzięczności ówczesnych mieszkańców miasta, którzy w ten sposób dziękowali Bogu za odzyskaną rok wcześniej niepodległość.

 

 Słowami modlitwy ks. Piotra Skargi, uroczystość rozpoczął ks. Józef Dobosz. Przy dźwiękach pieśni „Z dawna Polski Tyś królową”, Burmistrz Dębicy w asyście posłów i samorządowców, złożył wieniec kwiatów.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na mszę świętą do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.

Część oficjalna uroczystości odbyła się na dębickim rynku od przeglądu kompanii honorowej Wojska Polskiego i złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości.

W samo południe, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do HYMNU”, wciągnięta została flaga na maszt i odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.

 Przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula powitał zebranych. Po wysłuchaniu hymnu  państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, odczytany został Apel Pamięci i oddano Salwę Honorową, a następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny Państwa Lazarowiczów: Danuta Iwan – córka Adama Lazarowicza oraz Halina Lazarowicz, żona Śp. Zbigniewa Lazarowicza – Honorowego Obywatela Miasta Dębicy.

– Cieszę się, że z okazji stulecia odzyskania niepodległości, nasze pokolenie wzniosło na rynku nowej Dębicy – Pomnik Niepodległości, który jest wyrazem hołdu, dla wszystkich bohaterów, którzy o tę niepodległość na przełomie wieków walczyli.

Jednym z nich, był niewątpliwie podpułkownik Adam Lazarowicz, którego imię dzisiaj oficjalnie przejmuje powołany w 2017 roku 33. Batalion Lekkiej Piechoty” – mówił burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

Włodarz miasta, składając życzenia batalionowi, dodał – jestem przekonany, że osoba Pułkownika Adama Lazarowicza „Klamry” pozytywnie wpłynie na wojskowe wychowanie żołnierzy dębickiego batalionu Obrony Terytorialnej, wzmacniając morale i żołnierskiego ducha.

Podczas wieczornej części uroczystości, która odbyła się w Domu Kultury „MORS”, zostały wręczone odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Dębicy”, które w tym roku otrzymali: Janusz Urbanik prezes Firmy „Ventor” Sp. z o.o., Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy oraz Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Uroczystość uświetnił koncert Ewy Błaszczyk „Pozwól mi spróbować jeszcze raz…”.

W ramach imprez towarzyszących, 9 listopada w Domu Kultury „MORS” odbył się 10. Raut Niepodległości zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej.

Z kolei 10 listopada na basenie MOSiR zorganizowano Maraton pływacki „Płyniemy do Niepodległej” z udziałem ponad 200 sportowców, a w Auli bł. E. Bojanowskiego przy ul. Krakowskiej odbyła się „3. Lekcja Śpiewu Patriotycznego – Wyśpiewajmy RAZEM historię”. Z tej okazji miasto wydało okolicznościowy śpiewnik patriotyczny z pieśniami i hymnami niepodległej Polski.

Archiwum newsów

10

18

39

47

55

25

26

3

11

19

40

48

56

27

4

12

20

41

49

57

28

5

13

21

42

50

58

29

6

14

22

43

51

59

33

30

7

15

36

44

52

Gala_23 (copy)

32

31

8

16

37

45

53

38

46

54

24

1

9

17

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2019/11/swieto-niepodleglosci-w-debicy