Siostra Justyna Papież oraz Amelia Kasprzyk Wolontariuszem Ziemi Dębickiej 2021

Wolontariusze Ziemi Dębickiej 2021 docenieni

Stowarzyszenie „Uwierz w Siebie” już po raz szósty zorganizowało konkurs „Wolontariusz Ziemi Dębickiej”. W tym roku komisja konkursowa zdecydowała, że wolontariuszem roku w kategorii osoba dorosła wygra siostra Justyna Papież, a wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej Amelia Kasprzyk. Wyróżnienia przyznano dwóm osobom dorosłym, trzem uczennicom szkół ponadpodstawowych i jednej szkoły podstawowej.

Zanim wręczono nagrody i wyróżnienia, o działalności nowej Fundacji „Gorąca Cegła” opowiedziała jej prezeska Klaudia Drozd. O artystyczną oprawę wydarzenia postarał się z kolei Młodzieżowy Teatr Małych Form „ferment”. Zaprezentował teatralną interpretację poetyckiej bajki „Dorastanie”.

Marta Czekaj prezes Stowarzyszenie „Uwierz w Siebie” i Agnieszka Jakubowska-Cetnar przyznają zgodnie, że konkurs ma za zadanie uhonorować działalność dobroczynną i społeczną osób, ale także zachęcać kolejnych do działania.

W gronie osób dorosłych doceniona została za utworzenie i blisko 30-letnią pracę w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka siostra Justyna Papież ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich.

W kategorii osób dorosłych wyróżnione zostały Anna Augustynowicz i Karolina Marć, które przyznają, że pomaganie to powołanie.

Podobnie myśli zwyciężczyni w kategorii uczeń szkoły ponadpodstawowej –Amelia Kasprzyk uczennica III klasy 2. Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Amelia jest pierwszą w historii konkursu osobą zgłoszoną przez dwie instytucje: Parafię Miłosierdzia Bożego w Dębicy i Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej.

Na swoim koncie ma akcję „Wspieraj Seniora” zainicjowaną wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz kolegami i koleżankami z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Młodzież w czasie pandemii odwiedzała seniorów, robiła im zakupy i pomagała w codziennych obowiązkach. Amelia zaangażowała się także w pracę komitetu budowy pomnika Dzieci Utraconych i włączyła się w zbiórkę funduszy na jego powstanie. Poza tym licealistka ukończyła kurs Maltańskiej Służby Medycznej oraz kurs animatora „Młodzi na Progu”. Ważną częścią jej życia jest muzyka i chętnie bierze udział w koncertach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, parafialnych koncertach uwielbieniowych oraz licznych akcja charytatywnych na rzecz dzieci i zwierząt.

Wyróżnienie w kategorii uczeń szkoły ponadpodstawowej trafiło do Dagmary Lechowicz, Emilii Gawlik i Kornelii Malinowskiej. W kategorii ,,uczeń szkoły podstawowej” kapituła przyznała wyróżnienie Kindze Wójtowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy. Postawy wszystkim odznaczonym gratulował starosta dębicki Piotr Chęciek i zastępca burmistrza Dębicy Maciej

Nominowani w kategorii uczeń szkoły ponadpodstawowej byli także: Emilia Bętkowska i Jakub Korzeniowski.