Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły – Serwis informacyjny Miasta Dębica

21 czerwca 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Na osiedlu Wolica, w miejscu zbrodni dokonanej przez Niemców na żydowskiej społeczności Dębicy i regionu w 1942 roku, rozpoczęły się prace remontowe. Renowację grobu ofiar niemieckiej zbrodni sprzed osiemdziesięciu lat prowadzi firma Granity Skwara z Słopska k. Warszawy. Remont ma zakończyć się w lipcu br., przed planowanymi uroczystościami rocznicowymi.

Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły

Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły

Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły

Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Dębicy, przy ul. 23 Sierpnia rozpoczęły się prace remontowe zbiorowej mogiły dębickich Żydów zamordowanych w lesie na Wolicy i zakopanych w dołach śmierci u stóp Łysej Góry w lipcu 1942 roku.

Prace renowacyjne odbywają się na zlecenie i pod merytoryczną opieką Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Wykonawcą robót jest firma Granity Skwara im. Stefana Skwary z Słopska k. Warszawy. Firma w swoim portfolio ma wiele upamiętnień, w tym m.in.: Panteon – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych w Warszawie; realizację nagrobków ofiar katastrofy smoleńskiej; remont kwater żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r.; renowację mogił Powstańców Warszawskich; renowację cmentarza „Cudu Nad Wisłą” w Radzyminie czy pomnik ofiar Zbrodni Wołyńskiej OUN-UPA.

Zakres prac przy mogile na Wolicy obejmuje m.in. obłożenie pomnika granitowymi płytami, oczyszczenie i impregnację podestu betonowego, ułożenie izolacji z folii i maty drenującej, obramowanie podestu palisadą, ułożenie nawierzchni podestu z płyt betonowych, ułożenie nawierzchni z kostki brukowej przy wejściu na teren mogiły oraz uporządkowanie terenu wokół pomnika.

W lipcu br. minie 80 lat od likwidacji dębickiego getta i zamordowania Żydów z Dębicy i regionu. Uroczystości rocznicowe z tej okazji samorząd Miasta Dębicy planuje zorganizować 21 lipca. W programie zaplanowano uroczystość na Wolicy oraz recital piosenek żydowskich w wykonaniu Małgorzaty Próchnik-Chołki w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/rozpoczal-sie-remont-zydowskiej-mogily/