Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 3

Trasa rozpoczyna się przy Publicznej Szkole w Nagawczynie, gdzie robimy zdjęcie (punkt START). Przy Szkole skorzystać możemy z ogólnodostępnej stacji napraw rowerów, na której dopompujemy koła oraz skorzystamy z podstawowych narzędzi rowerowych.  Po wykonaniu zdjęcia wyruszamy w trasę, skręcając w lewo przy nowo wybudowanym budynku Domu Kultury i wyremontowanej Remizie OSP, kierujemy się na południe w kierunku miejscowości Stasiówka / Głobikowa.  Po stromym i dosyć wymagającym podjeździe, natkniemy się w Stasiówce na zbiornik wodny (pkt 3), przy którym należy zrobić zdjęcie. Podążając główną drogą mijamy po prawej stronie leśniczówkę Berdech oraz Grodzisko (patrz przypis nr 1).

Następnie skręcamy w prawo w kierunku najwyżej położonej wsi w Gminie Dębica – Głobikowej i  zatrzymujemy się przy Schronisku Młodzieżowym „Rozdzielnia Wiatrów” (patrz przypis nr 2) oraz wykonujemy zdjęcie (pkt nr 5). Ponownie możemy skorzystać ze stacji napraw rowerów, odpocząć w wiacie grillowej przy replikach dinozaurów czy też podziwiać piękne widoki z wieży widokowej. Po zregenerowaniu sił udajemy się w kierunku południka. Po przejechaniu około 2,5 km na skrzyżowaniu odbijamy na prawo w kierunku wsi Braciejowa. Proponujemy zachować ostrożność, ponieważ zjazd z górki jest dosyć stromy i posiada liczne zakręty. Mniej więcej w połowie, natkniemy się na szlak św. Jakuba, którym dotrzeć możemy na polanę Kałużówka i pomnik upamiętniający walki w ramach akcji „Burza” (patrz przypis nr 3). Jedziemy prosto.

Gdy już zjedziemy z górki skręcamy w lewo, mijamy kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Gumniskach, Publiczną Szkołę w Gumniskach i dojeżdżamy do miejscowości Latoszyn. Tutaj skręcamy w lewo przejeżdżając mostem przez rzekę Ostra, a następnie w prawo jadąc wzdłuż jej koryta aż do Drogi Wojewódzkiej nr 94. Skręcamy w lewo w kierunku Uzdrowiska Latoszyn i wykonujemy pod nim ostatnie już zdjęcie.

Trasa nr 3: https://en.mapy.cz/s/3xnAl

1. Grodzisko we wsi Braciejowa jest opuszczonym już grodem, który znajduje się na wzniesieniu. Nazwano je „Okop”. Grodziska to tak naprawdę tylko i wyłącznie pozostałości po dawnych mieszkańcach. Zazwyczaj tworzono je na wzniesieniach, dzięki temu mieszkańcy grodu mogli obserwować pobliskie terytorium.  Według różnych opinii mogło ono powstać nawet w X wieku. Jest więc to naprawdę bardzo już wiekowe miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym i historycznym. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że swego czasu mówiono o tym, że we wsi Braciejowa wydobywano złoto.

2. Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Rozdzielnia Wiatrów”, do którego w okresie ferii i na wypoczynek świąteczny oraz letni przyjeżdżają dzieci z okolicznych miejscowości. Rozdzielnia Wiatrów w Głobikowej jest włączona w sieć Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych. Schronisko zostało już wielokrotnie wyróżnione w stopniu złotym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Warszawie. Turyści mają do dyspozycji 30 miejsc noclegowych, sale z kominkiem oraz kuchnie samoobsługową. Na zadaszonym tarasie znajduje się grill. Taras widokowy może służyć do obserwacji astronomicznych – do dyspozycji wczasowicze maja 4 lunety astronomiczne. Obok schroniska wybudowana jest 24-metrowa wieża widokowa, z której przy sprzyjającej pogodzie widać Tatry Słowackie. Wokół niej jest plac zabaw dla dzieci oraz stoi sześć dinozaurów: Triceratops, Pteranodon, Diplodok, Triceratozaurus, Coelophysis i Gallodactylus będące największą atrakcją turystyczną tego obszaru. Schronisko organizuje wycieczki piesze i rowerowe oznaczone trasami turystycznymi, grzybobranie i inne atrakcje, a w okresie zimowym kuligi saneczkowe konne oraz konkursy między innymi śniegowe rzeźby sławnych i znanych ludzi. Od 2014 Mieszkańcy jak i turyści mogą korzystać z nowego parkingu, chodników, ławek a głównym punktem części rekreacyjnej jest wiata grillowa.

3. Kałużówka – Obwód AK Dębica podczas akcji „Burza” został podzielony na 3 rejony walki. Zgrupowanie drugie, dotyczące rejonu Dębica ( I zgrupowanie – Sędziszów Małopolski i Ropczyc, III – rejon Pilzna), stoczył najcięższe walki. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23-24 sierpnia 1944. 23 sierpnia artyleria niemiecka poprzedziła bitwę całodobowym atakiem. Już wczesnym świtem 24 sierpnia Niemcy uderzyli na obóz II zgrupowania. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 psk AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. W opinii historyków bitwa na Kałużówce należy do największych, jednak niedocenionych potyczek AK Rzeszów w okresie „Burzy”.

Na polanie Kałużówka co roku, w rocznice powstania, odbywają się uroczystości patriotyczne ku pamięci tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia i żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” jest odprawiana Msza Św. i są składane kwiaty.

 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/rowerem-przez-gmine-debica–trasa-nr-3-1030.html