Rekonstrukcja historyczna na wałach – Serwis informacyjny Miasta Dębica

16 sierpnia 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Pacyfikacja trzech wsi w przedwojennym powiecie dębickim przez niemieckiego okupanta zostanie przedstawiona w czasie rekonstrukcji historycznej na dębickich wałach. Wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia w ramach projektu pt. „Postawa Anhelego przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej”. Po inscenizacji wystąpi Zespół Historyczno-Patriotyczny Forteca.

W 2023 r. mija 80. rocznica pacyfikacji wielu wsi powiatu dębickiego przez Niemców oraz 5. rocznica ustanowienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W czasie inscenizacji historycznej w Dębicy zostaną przedstawione tragiczne wydarzenia z Róży, Małej i Gumnisk. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 na wałach nad Wisłoką.

Po rekonstrukcji o godz. 19:00 odbędzie się koncert historyczno-patriotyczny zespołu Forteca – Walka Trwa.

Projekt pn. „Postawa „Anhelego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej” jest realizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy we współpracy z: Muzeum Regionalnym w Dębicy, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiskiem 5. PSK AK w Dębicy, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JS 2017 w Dębicy, 33. Batalionem Lekkiej Piechoty, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz dębickimi placówkami oświatowymi.

Wydarzenie objęli patronatem medialnym: TVP3 Rzeszów, Polska Telewizja Regionalna, Dębica TV, Polskie Radio Rzeszów, Polska Zbrojna, Do Rzeczy, Obserwator Lokalny.

Źródło: https://debica.pl/rekonstrukcja-historyczna-na-walach/