Przestroga przed nienawiścią i rasizmem – dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ten dzień ma być wyrazem pamięci i przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Dzisiaj cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.  Został on uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym czasie wspominamy ofiary żydowskiego pochodzenia zamordowane przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Data nie jest przypadkowa, to właśnie 27 stycznia 1945 roku 100 Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła Auschwitz-Birkenau. W obozie koncentracyjnym więzieni i mordowani byli obywatele większości krajów Europy okupowanych przez Niemcy. W największej z hitlerowskich fabryk śmierci zginęło ponad 1,1 mln osób. Wiele z nich nie ma własnych grobów, jednak pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, instytucje i miejsce upamiętnienia. Każdy z nas może oddać cześć poległym. W związku z trwającą epidemią uroczystości krajowe, wojewódzkie czy miejskie odbędą się przede wszystkim w formie on-line. Zachęcamy do takiej formy uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej.

 

Wybrane inicjatywy związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i zbiór informacji dotyczących Auswitch-Birkenau:

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Transmisja wydarzenia o godz. 16:00 dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz http://www.auschwitz.org/rocznica2021 oraz w mediach społecznościowych. Głównym motywem obchodów 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.

Fundacja Shalom
Wydarzenia można śledzić na profilu Fundacji Shalom na Facebooku oraz na stronie Teatru Żydowskiego na Facebooku.

Instytut Pamięci Narodowej

https://ipn.gov.pl/pl/mdpooh/87126,Holokaust-Pamiec-to-za-malo.html

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/obywatele-polscy-w-kl-auschwitz-lekcja-i-film-poswiecony-losom-obywateli-ii-rp-w-niemieckim-obozie-koncentracyjnym-i-zaglady,1989.html