Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Serwis informacyjny Miasta Dębica

27 stycznia 2021

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Aby uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej, władze miasta Dębicy złożyły wiązankę kwiatów w miejscu pamięci w lesie na Wolicy.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu miały ograniczony przebieg. Przed południem burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcą Maciejem Małozięciem złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem w lesie na Wolicy, upamiętniając ofiarę ponad 500 Żydów dębickich zamordowanych przez Niemców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. oraz oddając hołd tym, którzy stracili życie w czasie Holokaustu.

W ubiegłym roku Miasto Dębica włączyło się w cykl wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, nad którymi patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. W bieżącym w roku w ramach obchodów święta podjęto szereg ogólnopolskich inicjatyw i wydarzeń w formie online, jak m.in. spotkania ze świadkami historii, spektakle, występy artystyczne, okolicznościowe pieśni i modlitwy, a także przygotowano specjalne materiały edukacyjne poświęcone ofiarom Holokaustu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu tutaj: https://bit.ly/3ppS2ka

Źródło: https://debica.pl/dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu/