Po 71 latach oddano im należną cześć – pośmiertne odznaczenia dla dębickich bohaterów AK

W 1948 r. we Wrocławiu zostali zamordowani, w 2020 r. w Dębicy oddano im należną cześć. Czworo bohaterów II wojny światowej, działaczy Polski Podziemnej związanych z dębickim obwodem Armii Krajowej zostało pośmiertnie odznaczonych przez Rzeczpospolitą Polską. W uroczystym wręczeniu patentów oficerskich i awansów na wyższe stopnie wojskowe wzięły udział rodziny bohaterów, przedstawiciele Związku AK, samorządowcy i mieszkańcy.

Uroczyste spotkanie w Domu Kultury „Śnieżka” było również okazją do podsumowania międzywojewódzkiego konkursu „Chcieliśmy tylko wolnej Polski”, zorganizowanego pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Prezesa IPN dr Jarosława Szarka oraz Podkarpackiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze Armii Krajowej, członkowie rodzin Żołnierzy Niezłomnych, żołnierze Wojska Polskiego oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z zastępcą prezesa IPN prof. dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem. Na zakończenie Grupa Artystyczna SAFO wystąpiła w trzeciej odsłonie widowiska patriotyczno-kolędniczego ,,Wigilia w okopach. Od Solidarności do współczesności”.