Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ZS w Pustkowie

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                              Wisława Szymborska

 

27 września  2019 roku w Zespole Szkół w Pustkowie z inicjatywy Biblioteki Szkolnej i Biblioteki Publicznej oraz wychowawców klas młodszych,  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

 

Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

W akcji brali udział uczniowie klas I  -  III  rodzice ,nauczyciele , bibliotekarze i dyrekcja  naszej szkoły.  Podczas uroczystości wszyscy uczestnicy byli włączeni do wspólnego czytania fragmentów książki „Gang  Słodziaków – Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z wybranymi tematami z ekologii  np.:   sami segregowali śmieci, poznali surowce wtórne,  dowiedzieli  się co to jest recykling?.

 

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania-w-zs-w-pustkowie-1147.html